Pokračuje rokovanie o záchrane pripravenej dohody CETA

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz a kanadská ministerka obchodu Chrystie Freelandová sa v sobotu ráno zišli v Bruseli a rokujú o možnej záchrane pripravenej dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Kanadou (CETA). Uviedla to agentúra AFP. Podpis dohody znemožňuje negatívne stanovisko jedného z belgických regiónov, Valónska.

Valónsky premiér Paul Magnette potvrdil, že je stále proti dohode. Avšak uistil, že už zostáva vyriešiť iba „niektoré malé problémy“. Len niekoľko dní by podľa neho mohlo stačiť na to, aby dohoda posilnila normy EÚ a stala sa silným precedensom pre budúce obchodné rokovania EÚ s partnermi.

Schulz po stretnutí s Freelandovou podľa agentúry AP rokoval s Magnettem. Potom šéf europarlamentu povedal, že „nevidí žiadny problém, ktorý by nešlo vyriešiť“. „Na ťahu je Európa. Dúfame, že je možné nájsť riešenie,“ povedala ešte pred stretnutím v europarlamente podľa belgickej oficiálnej tlačovej agentúry Belga kanadská ministerka.

Freelandová pritom v piatok vyhlásila, že rokovania medzi Kanadou, EÚ a Valónskom sa skončili krachom a že po mesiacoch vyjednávania v Európe odlieta sklamaná a smutná domov, pretože teraz EÚ nie je schopná dohodu uzavrieť.

Po sobotnom stretnutí so Schulzom bola Freelandová optimistickejšia. „Naozaj dúfam, že Európania to dokážu dotiahnuť do konca a že sa budem môcť za niekoľko dní vrátiť so svojim premiérom (Justinom Trudeaua) na podpis dohody,“ vyhlásila podľa Belg ministerka pred odletom z Bruselu do Toronta.

Tiež Schulz po rokovaní s Freelandovou povedal, že stále ešte verí v podpísanie dohody podľa plánu 27. októbra. „Toto stretnutie bolo veľmi konštruktívne a možno bude rozhodujúce. Zostávam optimistický,“ poznamenal bez upresnenia šéf europarlamentu.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová na twitteri napísala, že ju zastavenie rozhovorov mrzí, ale stále dúfa, že sa nájde riešenie.

Vlády všetkých 28 členských krajín EÚ dohodu s Kanadou podporujú, belgická federálna vláda nemôže dať oficiálny súhlas a text podpísať bez dovolenia všetkých piatich regionálnych kabinetov, pričom frankofónne Valónsko je proti dohode. CETA sa mala podpisovať budúci štvrtok. Teraz hrozí, že podpis bude odložený, alebo rovno zrušený.

Čítajte viac

Súvisiace články:

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.