Najvyšší ruský súd potvrdil verdikt v prípade Ukrajincov

Ruský najvyšší súd v stredu potvrdil verdikt v prípade ukrajinských nacionalistov Mykolu Karpiuka a Stanislava Klycha usvedčených z toho, že v 90. rokoch bojovali po boku čečenských separatistov a zabíjali ruských vojakov. Informovala o tom agentúra TASS.

26.10.2016 17:38
debata (13)

„Súd rozhodol nemeniť rozhodnutie čečenského najvyššieho súdu a zamietol sťažnosť obhajcov,“ oznámil ruský najvyšší súd.

Obhajoba žiadala zrušenie verdiktu a oslobodenie Ukrajincov, ktorí vinu odmietajú. Dvojicu prišla na stredajšie pojednávanie v Moskve podporiť aj bývalá vojačka, momentálne poslankyňa ukrajinského parlamentu Nadija Savčenková.

V Rusku ju odsúdili na 22 rokov väzenia v súvislosti s usmrtením dvoch novinárov na východe Ukrajiny. Do vlasti sa vrátila koncom mája, keď jej ruský prezident Vladimir Putin udelil milosť.

„Prišla som sem s jedným cieľom: podporiť Mykolu a Stanislava, nie hovoriť s novinármi,“ vyhlásila Savčenková pred budovou súdu po skončení pojednávania. Potom nasadla do auta v sprievode personálu ukrajinského veľvyslanectva.

Najvyšší súd juhoruskej Čečenskej republiky odsúdil 26. mája oboch Ukrajincov – členov Ukrajinského národného zhromaždenia-Ukrajinskej národnej sebaobrany (UNA-UNSO) – na tresty odňatia slobody na základe obvinenia z extrémizmu a účasti na činnosti ilegálnych ozbrojených skupín v Čečensku v rokoch 1994–1995. Mykola Karpiuk dostal 22,5 roka a Stanislav Klych 20 rokov väzenia.

Podľa agentúry UNIAN bol Karpiuk – jeden zo zakladateľov extrémistického hnutia Pravý sektor – zadržaný v Rusku 21. marca 2014 za nejasných okolností. Klycha zadržali v Rusku 11. augusta 2014, keď prišiel navštíviť svoju priateľku v meste Orel.

Hovorca Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Vladimir Markin k prípadu uviedol, že v decembri 1994 boli na Ukrajine vytvorené ozbrojené skupiny z najradikálnejších členov UNA-UNSO pre účasť v ozbrojenom konflikte v Čečensku po boku členov gangov pôsobiacich na území tejto republiky na čele s Aslanom Maschadovom, Šamiľom Basajevom a ďalšími osobami.

Podľa vyšetrovateľov Karpiuk spolu s Oleksandrom Muzyčkom viedli skupinu s názvom Viking, do ktorej patrili aj Klych či Dmytro Jaroš.

Od decembra 1994 do januára 1995 sa Karpiuk, Klych a ďalší členovia gangu zúčastnili bojov proti ruským vojakom v Groznom – v priestoroch prezidentského paláca, na námestí Minutka a na železničnej stanici. Zabili približne 30 vojakov a najmenej 13 zranili.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Nadija Savčenková