Milióny Američanov už odovzdali hlas vo voľbách, Clintonová vedie

Už viac ako 12,5 milióna Američanov využilo možnosť odovzdať svoj hlas v prezidentských voľbách predčasne. V štátoch, v ktorých sa rozhodne o budúcej hlave štátu, zatiaľ vedie demokratická kandidátka Hillary Clintonová, uviedla agentúra AP. Neobvykle silnú podporu má pritom aj v tradične republikánskych štátoch.

27.10.2016 14:18
debata (111)

Predčasné hlasovanie v rôznych formách umožňuje 37 z 50 amerických štátov a to v rôznej podobe. Niekde môžu ľudia hlasovať poštou, inde sa volič musí do volebného strediska dostaviť osobne, v niektorých štátoch je možné oboje.

Podľa AP sa zatiaľ ukazuje, že Clintonová má silnú pozíciu na Floride aj v Severnej Karolíne. Práve výsledok hlasovania v týchto dvoch štátoch podľa mnohých amerických komentátorov rozhodne o tom, kto budúci rok zasadne do kresla v Bielom dome. Ak v týchto dvoch štátoch Trump nezvíťazí, nemá šancu stať sa budúcim prezidentom USA, poznamenala AP.

Silnej podpory sa bývalej ministerke zahraničia dostáva v predčasnom hlasovaní tiež v Nevade, Colorade a Arizone. Pozitívne sa situácia pre Clintonovú vyvíja tiež v republikánskych baštách, akými sú Texas či Utah. Naopak Ohio, Iowu a Georgiu by mohol získať Donald Trump, ani to mu ale nebude k víťazstvu zrejme stačiť.

Do štvrtkového dňa svoj hlas odovzdalo asi 12,5 milióna Američanov, čo je podľa AP oveľa viac ako v roku 2012, keď sa o hlasy voličov uchádzali demokrat Barack Obama a republikán Mitt Romney. Pred oficiálnym otvorením volebných miestností 8. novembra by mohlo podľa odhadov hlasovať až 40 percent voličov.

„Ak sa súčasný trend z predčasného hlasovania udrží, existuje reálna šanca, že Clintonová získa väčšinu swing states vrátane Floridy,“ uviedol analytik blízky republikánskej strane Scott Tranter. Takzvané swings states sú štáty, kde je podpora demokratov a republikánov tradične vyrovnaná.

111 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Hillary Clinton #výsledky volieb