Rusko odmietlo obvinenia, že sýrska vláda použila chemické zbrane

Rusko kritizovalo vo štvrtok zistenia obsiahnuté v správe OSN, podľa ktorých sýrske vládne sily uskutočnili v Sýrii celkovo tri útoky chemickými zbraňami. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

28.10.2016 07:19
debata (57)

Reakcia Ruska prišla po tom, ako bola Bezpečnostná rada OSN informovaná o záverečnej správe spoločnej vyšetrovacej komisie OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin označil správu za „nepresvedčivú“ a odmietol výzvy na vyvodenie zodpovednosti voči ľuďom, ktorí sú za útoky zodpovední.

„Už teraz môžeme povedať, že vo väčšine prípadov nie sú tieto zistenia podložené dostatočnými dôkazmi, a to najmä materiálnymi, sú plné protirečení, a preto sú nepresvedčivé,“ uviedol v BR OSN Čurkin, pričom dodal, že Rusko si správu dôkladne preštuduje.

Podľa Čurkina by mala „komplexné vyšetrenie všetkých incidentov spomínaných v správe vykonať vláda v Damasku“. Podľa agentúry DPA chcel Čurkin svojím vyjadrením naznačiť, že Rusko nepodporí rezolúciu BR OSN vyzývajúcu na vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom chemických útokov uvedených v správe.

Británia, Francúzsko a Spojené štáty už totiž naznačili zámer uvaliť sankcie na sýrskych predstaviteľov, ktorí sú zodpovední za použitie chemických zbraní. „Zodpovednosť by mala byť vyvodená voči každému jednotlivcovi, ktorý sa na použití chemických zbraní v Sýrii podieľal,“ uviedol britský veľvyslanec pri OSN Matthew Rycroft.

Jeho francúzsky kolega Francois Delattre povedal, že sankcie by mali byť uvalené na všetkých, ktorí za takýmito „barbarskými činmi“ stoja, pričom apeloval na Rusko, aby návrh na uvalenie sankcií na zodpovedných sýrskych činiteľov nevetovalo.

57 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #OSN #chemické zbrane