Rusko chce v Aleppe zatiaľ dodržiavať prímerie

Rusko bude dodržiavať vo východnom Aleppe prímerie, ak ho neporušia povstalci. Oznámil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Moskva, ktorá je spojencom sýrskeho režimu prezidenta Bašára Asada, prímerie vyhlásila jednostranne.

07.11.2016 22:04
debata (53)

Ozbrojení odporcovia Damasku rovnako ako civilisti ho majú využiť na odchod z mesta, čo ale opozícia odmieta.

„Ak povstalci neprejdú k ofenzíve a nezačne agresívnu kampaň, potom sa prezident (Vladimir Putin) domnieva, že je vhodné prímerie predĺžiť,“ povedal Peskov.

Minulý týždeň Rusko prímerie vyhlásilo na 12 hodín v piatok. Bolo otvorené osem koridorov, ktorými mali byť evakuovaní ranení a mohli odchádzať civilisti aj ozbrojenci. Túto možnosť ale takmer nikto nevyužil. Rusko od 18. októbra obmedzuje nálety na východné Aleppo, ktoré má v rukách opozícia voči režimu v Damasku, aj keď sýrska armáda 22. septembra začala ofenzívu s cieľom východ Aleppa dobyť. K Sýrii však pláva ruská flotila, v ktorej je aj lietadlová loď Admirál Kuznecov, a panujú obavy, že arzenál bude použitý v boji proti Aleppu.

Boje sú zo Sýrie hlásené z oblastí ležiacich severne od ďalšieho sýrskeho mesta Rakka.

Zatiaľ čo vo východnom Aleppe bojujú na strane oponentov Damasku hlavne radikáli napojenia na teroristickú sieť al-Kájda, v Rakke je hlavný stan teroristov z takzvaného Islamského štátu (IS). Cez víkend proti mestu začala ofenzívu koalícia, ktorá si hovorí Demokratické sily Sýrie (SDF) a ktorú podporujú Spojené štáty. Podľa pondelkových správ arabskí a kurdskí členovia SDF bojujú severne od Rakka s podporou amerických lietadiel. Tie v nedeľu bombardovali v blízkosti mesta Ajn ISA 16 cieľov IS. Mesto leží vo vzdialenosti asi 50 kilometrov od Rakka.

Koalícia pod vedením Spojených štátov ofenzívu podporila aj v pondelok, keď zo vzduchu zaútočila na niekoľko islamistických cieľov. Ako oznámil Pentagon, terčom náletov sa stali bojové pozície príslušníkov IS a tiež automobily, z ktorých niektoré mohli byť využívané na prevoz výbušnín.

Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) oznámila, že sa bojovníci SDF síce zmocnili niekoľkých stanovíšť IS, ale front sa neposunul. SOHR situáciu v Sýrii sleduje z Británie a tvrdia, že v Sýrii má sieť informátorov.

Operáciu proti Rakke chce okrem Spojených štátov podporiť takisto Británia a Francúzsko.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #prímerie #Aleppo