Ozbrojení odporcovia Damasku rovnako ako civilisti ho majú využiť na odchod z mesta, čo ale opozícia odmieta.
„Ak povstalci neprejdú k ofenzíve a nezačne agresívnu kampaň, potom sa prezident (Vladimir Putin) domnieva, že je vhodné prímerie predĺžiť,“ povedal Peskov.
Minulý týždeň Rusko prímerie vyhlásilo na 12 hodín v piatok. Bolo otvorené osem koridorov, ktorými mali byť evakuovaní ranení a mohli odchádzať civilisti aj ozbrojenci. Túto možnosť ale takmer nikto nevyužil. Rusko od 18. októbra obmedzuje nálety na východné Aleppo, ktoré má v rukách opozícia voči režimu v Damasku, aj keď sýrska armáda 22. septembra začala ofenzívu s cieľom východ Aleppa dobyť. K Sýrii však pláva ruská flotila, v ktorej je aj lietadlová loď Admirál Kuznecov, a panujú obavy, že arzenál bude použitý v boji proti Aleppu.
Boje sú zo Sýrie hlásené z oblastí ležiacich severne od ďalšieho sýrskeho mesta Rakka.
Zatiaľ čo vo východnom Aleppe bojujú na strane oponentov Damasku hlavne radikáli napojenia na teroristickú sieť al-Kájda, v Rakke je hlavný stan teroristov z takzvaného Islamského štátu (IS). Cez víkend proti mestu začala ofenzívu koalícia, ktorá si hovorí Demokratické sily Sýrie (SDF) a ktorú podporujú Spojené štáty. Podľa pondelkových správ arabskí a kurdskí členovia SDF bojujú severne od Rakka s podporou amerických lietadiel. Tie v nedeľu bombardovali v blízkosti mesta Ajn ISA 16 cieľov IS. Mesto leží vo vzdialenosti asi 50 kilometrov od Rakka.
Koalícia pod vedením Spojených štátov ofenzívu podporila aj v pondelok, keď zo vzduchu zaútočila na niekoľko islamistických cieľov. Ako oznámil Pentagon, terčom náletov sa stali bojové pozície príslušníkov IS a tiež automobily, z ktorých niektoré mohli byť využívané na prevoz výbušnín.
Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) oznámila, že sa bojovníci SDF síce zmocnili niekoľkých stanovíšť IS, ale front sa neposunul. SOHR situáciu v Sýrii sleduje z Británie a tvrdia, že v Sýrii má sieť informátorov.
Operáciu proti Rakke chce okrem Spojených štátov podporiť takisto Británia a Francúzsko.