Trump obviňuje médiá z podnecovania protestov

Tisíce ľudí vyrazili druhý večer po sebe do ulíc amerických miest vyjadriť svoju nespokojnosť s novým prezidentom. Podľa Trumpa za týmito protestami stoja médiá.

11.11.2016 07:54
protesty, USA, Donald Trump Foto:
Protesty voči novozvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi neustali ani v noci zo štvrtka na piatok.
debata (275)

Prevažne nenásilné protesty sa odohrali v New Yorku, Kalifornii a mnohých ďalších štátoch krajiny rozdelenej jednou z nejvyostrenejších kampaní histórie. Trump protesty označil za neférové.

V New Yorku sa stovky ľudí opäť zišli pred Trumpovým mrakodrapom Trump Tower na Piatej avenue. Kričali protitrumpovské slogany a v rukách mali transparenty s heslami vyjadrujúcimi hnev nad osobou budúceho prezidenta.

„Ide o klimatickú zmenu, dohodu s Iránom. Ide o práva homosexuálov, masové deportácie. Nech sa na to pozeráte ako chcete, ten chlap to od začiatku do konca vidí všetko zle,“ povedal agentúre AP jeden z demonštrantov David Thomas.

Na druhom konci USA v San Franciscu stovky ľudí kričali „nie je to môj prezident“ a vyzývali newyorského miliardára, aby rezignoval na funkciu, do ktorej bol zvolený.

Protestujúci v Minneapolise a Portlande prinútili úrady k uzavretiu niekoľkých kľúčových dopravných tepien. Ďalšie stovky ľudí vyrazili k pochodom vo Philadelphii, Louisville či Baltimore.

Trump sa k odporu voči svojej osobe vyjadril na twitteri. „Práve prebehla veľmi otvorená a úspešná voľba prezidenta. Momentálne vyjadrujú svoj nesúhlas profesionálni protestujúci podnecovaní médiami. Veľmi neférové!“ napísal muž, ktorý voľby ešte krátko pred zverejnením výsledkov označoval za zmanipulované a varoval, že v prípade svojej porážky nemusí výsledky ihneď uznať.

Na rozdiel od stredy, keď polícia zadržala na niekoľkých miestach viac ako 50 ľudí, boli vo štvrtok večer protesty pokojnejšie a zatknutý nebol takmer nikto.

275 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #prezidentské voľby #Donald Trump