Trump zvažuje zachovanie niektorých častí Obamovej zdravotníckej reformy

Dezignovaný americký prezident Donald Trump vyhlásil, že určité aspekty reformy systému zdravotnej starostlivosti v USA, známej ako ObamaCare, by mali zostať zachované. Trump to povedal v piatok v rozhovore pre denník Wall Street Journal, z ktorého v noci na sobotu citovala agentúra DPA.

12.11.2016 08:41
Donald Trump Foto: ,
Donald Trump.
debata

Jeho vyjadrenia sú prekvapujúce, pretože republikán dlhé mesiace pred prezidentskými voľbami v rámci svojej predvolebnej kampane označoval reformu iniciovanú súčasným prezidentom USA Barackom Obamom za „katastrofu“, vyzýval na jej úplné zrušenie a vyhlasoval, že v prípade svojho zvolenia k tomu aj pristúpi.

Teraz však Trump priznal, že v inkriminovanej legislatíve z roku 2010 sú časti, ktoré sa mu páčia. Novozvolený prezident zároveň uviedol, že názor na ObamaCare zmenil po štvrtkovom osobnom stretnutí s hlavou štátu v Bielom dome. Počas rozhovoru Obama navrhol, ktoré časti reformného zákona by mohli zostať zachované.

Hoci republikáni majú v Senáte väčšinu, nedisponujú 60 kreslami, ktoré sú potrebné na to, aby zabránili demokratom v zablokovaní týchto opatrení. Napriek tomu, že Trump nemôže zo svojej pozície zrušiť ObamaCare v celej šírke, mohol by reformu oslabiť pomocou malých zmien alebo anulovaním jej istých častí.

„ObamaCare sa buď novelizuje, alebo zruší a nahradí niečím iným,“ uviedol Trump pre Wall Street Journal na margo reformy, ktorej oficiálny názov znie Zákon o ochrane pacientov a dostupnej zdravotnej starostlivosti.

Trump zvažuje, že rezort obrany bude viesť Kelly Ayotteová

Novozvolený americký prezident Donald Trump zvažuje, že funkciu ministerky obrany USA by mohla zastávať dosluhujúca senátorka za štát New Hampshire Kelly Ayotteová. Napísal o tom denník Washington Post s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené s aktuálnymi rokovaniami.

Ako uvádza agentúra Reuters, ďalšími možnými adeptmi prichádzajúcimi do úvahy na tento post sú generálporučík americkej armády Keith Kellogg, bývalý šéf americkej vojenskej rozviedky (DIA) Mike Flynn a senátor za Alabamu Jeff Sessions.

Podľa piatkových medializovaných informácií bude na čele prípravného tímu, ktorého úlohou bude obsadiť posty v administratíve novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, stáť budúci americký viceprezident Mike Pence.

Pence v tejto funkcii nahradí guvernéra štátu New Jersey Chrisa Christieho, ktorý prípravný tím viedol počas predvolebnej kampane.

debata chyba
Viac na túto tému: #Obamacare #Donald Trump