Teploty zostanú podľa WMO vysoké aj v závere tohto roka, a rok 2016 tak prekoná rok vlaňajší, ktorý bol tiež rekordný. Vplyv na zvyšovanie teplôt má nebezpečný klimatický jav zvaný El Niňo, najvýznamnejším faktorom sú ale stále emisie skleníkových plynov.
Vyhlásenie o stave klímy bolo tento rok zverejnené skôr preto, aby sa s ním mohli oboznámiť aj vyjednávači na terajšej klimatickej konferencii OSN, ktorá sa koná do 18. novembra v Marakéši. Jej cieľom je spresniť pravidlá a nájsť spôsoby napĺňania parížskej klimatickej dohody.
„Ďalší rok, ďalší rekord. Vysoké teploty, ktoré sme zaznamenali v roku 2015 budú v roku 2016 pravdepodobne prekonané,“ uviedol šéf WMO Petteri Taalas. „V častiach arktického Ruska boli teploty šesť až sedem stupňov nad dlhodobým priemerom. Mnoho ďalších arktických a subarktických regiónov v Rusku, na Aljaške a na severozápade Kanady hlásia najmenej tri stupne nad priemerom,“ dodal.
Podľa textu Parížskej dohody má byť otepľovanie udržané pod dvoma stupňami Celzia, najlepšie do 1,5 stupňa v porovnaní s predindustrializačnou dobou. Signatári dohody sa ďalej zaviazali, že za týmto účelom budú pokračovať vo výraznom obmedzení emisií vo svojich krajinách, predovšetkým oxidu uhličitého. Parížsky dokument nahradí v roku 2020 doterajší Kjótsky protokol z roku 1997.