Vyslovili sa za aktívnu spoločnú prácu s cieľom normalizovať vzájomné vzťahy. Putin povedal, že chce s novou americkou vládou viesť „partnerský dialóg“.
„Putin a Trump sa v besede zhodli nielen na hodnotení terajšieho krajne neuspokojivého vzťahu Ruska a USA, ale vyslovili sa aj za spoločnú prácu smerujúcu k jeho normalizácii a ku konštruktívnej spolupráci v čo najširšom okruhu otázok. Zdôraznili najmä význam vytvorenia nového základu bilaterálnych stykov cestou rozvoja obchodných a hospodárskych súčasti,“ uviedol Kremeľ.
Rokovanie venovali aj situácii v Sýrii. Za „nepriateľa číslo jedna“ podľa ruskej tlačovej správy prezidenti označili medzinárodný terorizmus a extrémizmus. Putin a Trump sa dohodli, že budú v telefonickom kontakte pokračovať a v budúcnosti usporiadajú aj osobné stretnutie.
„Ruský vodca znovu svojmu partnerovi zablahoželal k víťazstvu v prezidentských voľbách, zaželal mu úspechy v realizácii volebného programu a zdôraznil pripravenosť nadviazať partnerský dialóg s novou vládou na zásadách rovnoprávnosti, vzájomnej úcty a nezasahovania do vnútorných záležitostí,“ povedal podľa Kremľa ruský prezident svojmu budúcemu americkému náprotivku v prvom priamom kontakte od prezidentských volieb v USA.
Trumpov tím zatiaľ o konverzácii s Putinom neinformoval. Nový americký prezident počas volebnej kampane opakovane čelil obvineniam z demokratického tábora zo sympatií k Putinovi, ktorého označoval za schopného štátnika prevyšujúceho ostatných. Za nepreukázané Trump označoval tvrdeníia amerických tajných služieb, že Moskva stojí za útokmi hackerov na servery demokratov, ktorých cieľom vraj bolo ovplyvniť voľby.
Ešte pred oznámením telefonátu TASS citoval kremeľského hovorcu Dmitrija Peskova, podľa ktorého sa Kremeľ s tímom novozvoleného amerického prezidenta zatiaľ nespojil, pretože kontakt bude možný až po Trumpovej januárovej inaugurácii.