V Londýne sa začal proces s obvineným z vraždy Jo Coxovej

V Londýne sa začal v pondelok súdny proces s mužom obvineným z vraždy proimigračnej poslankyne Jo Coxovej, informovala agentúra DPA.

15.11.2016 07:28
jo cox, jo coxová, Foto: ,
Jo Coxová bola mimoriadne obľúbená začínajúca britská politička.
debata (2)

Labouristickú poslankyňu Coxovú páchateľ smrteľne postrelil a pobodal 16. júna počas stretnutia s voličmi v meste Birstall v grófstve West Yorkshire v strednom Anglicku. Na mieste činu utrpel ťažké zranenia aj 71-ročný muž, ktorý sa snažil napadnutej političke pomôcť.

Prokurátor Richard Whittam v úvode pojednávania uviedol, že obvinený 53-ročný Tommy Mair zabil Coxovú úmyselne. Podľa jeho slov išlo o „premyslenú a plánovanú vraždu z politického a/alebo ideologického dôvodu“.

Mair čelí obvineniu z vraždy političky, držania zbrane za účelom spáchania trestného činu, ako aj z ťažkého ublíženia na zdraví ďalšiemu mužovi, ktorý sa pokúsil zachrániť Coxovej život a svoj vlastný pritom riskoval.

Whittam zdôraznil, že to bol „zbabelý útok muža ozbrojeného strelnou zbraňou a nožom“. Štyridsaťjedenročnú matku dvoch detí podľa neho „trikrát postrelil a utrpela niekoľkonásobné bodné poranenia“. Obvinený podľa svedkov počas útoku opakovane kričal „Británia na prvom mieste!“.

Agentúra DPA citovala informácie z miestnych médií, podľa ktorých Mair žil pred týmto činom samotársky a liečil sa na psychické problémy. Nárazovo sympatizoval s belošskými americkými a juhoafrickými rasistickými skupinami.

Vražda poslankyne Coxovej, ktorá bola v tíme kampane za zotrvanie Británie v Európskej únii, otriasla britskou politickou scénou. Po tomto incidente sa začalo diskutovať o čoraz ostrejšom spôsobe argumentácie, ku ktorej pred referendom o vystúpení Británie z únie dochádzalo na oboch stranách.

Mair počas posledného vypočutia začiatkom októbra komunikoval so sudcom prostredníctvom videoprenosu z väzenia. Svoje meno potvrdil, na výzvu, aby sa po prečítaní obžaloby vyjadril k pocitu viny, však nereagoval.

Celý proces by mal podľa očakávaní trvať až tri mesiace.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #súdny proces #Jo Coxová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy