Asad dúfa, že Trump bude jeho spojencom v boji proti terorizmu

Sýrsky prezident Bašár Asad dúfa, že novozvolený americký prezident Donald Trump bude jeho spojencom v rámci boja proti terorizmu v Sýrii, zároveň ho však zatiaľ hodnotí len veľmi opatrne.

16.11.2016 10:21
sýria, prezident, baššár al-asad, asad, bašár... Foto: ,
Sýrsky prezident Bašár Asad.
debata (19)

Sýrsky prezident Bašár Asad dúfa, že novozvolený americký prezident Donald Trump bude jeho spojencom v rámci boja proti terorizmu v Sýrii, zároveň ho však zatiaľ hodnotí len veľmi opatrne. Asad sa na Trumpovu adresu vyjadril po prvýkrát od amerických volieb v utorňajšom rozhovore pre portugalskú verejnoprávnu televíziu RTP, z ktorého citovala stanica BBC.

Sýrsky prezident povedal, že ak Trump splní svoje predvolebné sľuby v boji proti terorizmu, bude jeho „prirodzeným spojencom“. Zároveň však vyjadril isté pochybnosti ohľadne toho, či sa to Trumpovi podarí.

Donald Trump v minulosti povedal, že je „šialenstvom“ čeliť naraz aj sýrskym vládnym silám aj militantom z organizácie Islamský štát (IS) a vyjadril tiež obavu, že boje v Sýrii by mohli viesť k bojom s Ruskom, pripomenula na svojej webovej stránke BBC.

„Nevieme povedať nič o tom, čo (Trump) spraví, ale ak… sa chystá bojovať proti teroristom, tak samozrejme budeme (jeho) spojencom, prirodzeným spojencom, akým sme v tomto smere s Rusmi či Iráncami,“ povedal Asad.

Ďalej uviedol, že Trumpov sľub zamerať sa v Sýrii na boj s militantmi z IS znie „nádejne“, otázne však je, či ho naozaj bude vedieť splniť. Obavy v Asadovi vyvolávajú najmä protichodné názory zaznievajúce v rámci americkej administratívy, ale aj tamojšie mainstreamové médiá, s ktorými si Trump podľa jeho slov nemusí vedieť poradiť. Práve preto je zatiaľ v jeho hodnotení len veľmi opatrný.

Washington v Sýrii bojuje proti militantom z IS a ďalším džihádistickým organizáciám, pričom podporuje tamojšie umiernené povstalecké skupiny, ktoré sa však stavajú na odpor aj proti sýrskym vládnym silám, a ktoré samotný Asad označuje za teroristické.

Od vypuknutia ozbrojeného konfliktu v marci 2011 zahynulo v Sýrii už viac ako 300 000 ľudí. Boje stále neutíchajú, pričom v utorok sa po takmer troch týždňoch relatívneho pokoja povstalcami ovládané štvrte vo východnej časti mesta Aleppa opäť stali terčom náletov vládnych síl, uviedla s odvolaním sa na výpovede tamojších aktivistov BBC.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Bašár al-Asad #Donald Trump