V boji pravice o prezidenta Francúzska vyhral Fillon, Sarkozy vypadol

Bývalý francúzsky premiér Francois Fillon podľa predbežných výsledkov zvíťazil v nedeľných primárkach konzervatívcov, v ktorých si volili kandidáta do budúcoročných prezidentských volieb naplánovaných na 23. apríla. Fillon porazil expremiéra Alaina Juppého aj bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý skončil na treťom mieste. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

20.11.2016 20:38 , aktualizované: 21.11.2016 07:17
François Fillon Foto: ,
Bývalý premiér François Fillon v prvom kole primárok vedie.
debata (15)

Po sčítaní približne 92 percent odovzdaných hlasov mal 62-ročný Fillon na svojom konte 44,2 percenta hlasov, uviedol organizátor primárok Thierry Solere. Expremiérovej predvolebnej kampani dominovali témy ako terorizmus a migrácia. Sľúbil napríklad zákaz adopcií homosexuálnymi dvojicami, referendum o systéme kvót pre prisťahovalcov, drastické zníženie počtu štátnych zamestnancov, zvýšenie veku odchodu do dôchodku na 65 rokov či zníženie daní.

Juppé (71), premiér za prezidenta Jacquesa Chiraca v rokoch 1995–1997, sa umiestnil v primárkach druhý s 28,4 percenta hlasov. Tretí Sarkozy dostal 20,7 percenta. Konečné výsledky sa čakajú ešte dnes. Druhého kola prezidentských primárok konzervatívcov 27. novembra sa zúčastnia ako súperi dvaja expremiéri – Fillon a Juppé.

Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy... Foto: SITA/AP, Eric Feferberg
francúzsko, voľby, primárky Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy volil v Paríži.

Sarkozy priznal porážku a vyhlásil, že v druhom kole primárok dá hlas Fillonovi – svojmu premiérovi z rokov 2007–2012. Sarkozy vyzval aj svojich podporovateľov, aby hlasovali rovnako. „Nie som zatrpknutý,“ povedal. „Chcem len to najlepšie pre našu krajinu,“ dodal.

Sarkozy naznačil, že sa stiahne z politického života. „Je čas, aby som sa začal s väčším zanietením venovať súkromnému životu a s menším zanietením verejnému životu,“ vysvetlil exprezident. Sarkozy zaujal v predvolebnej kampani populistický, tvrdý postoj voči moslimom a prisťahovalectvu.

Primárky sú vnímané ako test toho, ako vplývajú na francúzsku politiku teroristické útoky z posledných dvoch rokov, celoeurópska nacionalistická vlna a situácia v USA, napísala dnes tlačová agentúra AP.

Víťaz druhého kola primárok konzervatívcov podľa predpovedí prevezme Elyzejský palác od názorovo rozdelených socialistov, ktorých popularita za vládnutia prezidenta Francoisa Hollanda prudko klesla.

Hlavným vyzývateľom konzervatívca bude zrejme líderka krajnej pravice Marine Le Penová, ktorá dúfa, že získa prezidentský úrad vďaka protiprisťaho­valeckým a protimoslimským náladám voličov, čoraz viac nahnevaným aj na establišment.

Takzvané primárky organizovala strana Republikáni a jej hlavnými favoritmi boli starosta Bordeaux a niekdajší premiér Alain Juppé, expremiér François Fillon a bývalý prezident Nicolas Sarkozy. Volieb sa nezúčastnila líderka nacionalistického Národného Frontu Marine Le Penová, ktorá chce kandidovať na prezidentku v budúcom roku samostatne a ktorej prieskumy dávajú jednoznačné šance prebojovať sa do druhého kola voľby.

Hlasoval aj druhý tábor

Hlasovať mohol každý, kto zaplatil manipulačný poplatok dve eurá (54 korún) a podpísal vyhlásenie, že zdieľa politické hodnoty pravice a stredu. Nemusel však mať stranícky preukaz, čo otvára možnosť taktického hlasovania voličov iného politického zamerania. Týka sa to dvoch až štyroch miliónov ľudí.

Niekdajší premiér Alain Juppé (uprostred)... Foto: SITA/AP, Bob Edme
francúzsko, primárky, voľby Niekdajší premiér Alain Juppé (uprostred) odhlasoval v Bordeaux. O tzv. primárky bol veľký záujem.

„Hlasoval som pre Juppého, aby som odstránil Sarkozyho,“ reagoval podľa Le Figaro 51-ročný obchodný manažér, ktorý sa hlási k ľavici. „Trochu mi prišlo divné voliť napravo a dať im dve eurá. Ale bolo to podľa mňa nevyhnutné,“ dodal.

Vládnych socialistov čakajú primárky v januári. Do polovice decembra má terajší socialistický prezident François Hollande oznámiť, či bude tiež kandidovať. Dvojkolová prezidentská voľba vo Francúzsku je plánovaná na 23. apríla a 7. mája budúceho roka. Hneď potom sa majú 11. a 18. júna uskutočniť parlamentné voľby.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #prezidentské voľby #François Fillon