Iránsky vodca varoval USA pred predĺžením sankcií

Predĺženie amerických sankcií proti Iránu o desať rokov by bolo porušením medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom. Podľa stredajšej správy agentúry Reuters to povedal najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí. Upozornil, že Teherán by v prípade predĺženia sankcií prijal odvetné opatrenia.

23.11.2016 12:03
Chamenei Foto:
Iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí varoval Spojené štáty pred predĺžením sankcií voči jeho krajine.
3

„Súčasná americká vláda porušila jadrovú dohodu pri mnohých príležitostiach,“ povedal Chameneí na zhromaždení členov Revolučných gárd. „Poslednou je rozšírenie sankcií o desať rokov. Ak by sa to stalo, určite by to bolo proti dohode a Islamská republika by na to rázne reagovala,“ dodal.

Americká Snemovňa reprezentantov hlasovala tento mesiac za rozšírenie amerických sankcií voči Iránu o desať rokov. Platnosť tohto opatrenia však ešte vyžaduje súhlas Senátu a podpis prezidenta Baracka Obamu.

Novozvolený prezident USA Donald Trump dohodu vo svojej kampani ostro kritizoval, podľa neho by sa mala dohodnúť nová zmluva. Vyzval zároveň k sprísneniu sankcií voči Iránu s cieľom donútiť Teherán k väčším ústupkom.

Päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (USA, Rusko, Čína, Británia a Francúzsko) a Nemecko podpísali dohodu s Iránom o obmedzení jeho jadrového programu vlani v júli. Dohoda nadobudla platnosť tento rok v januári.

Irán sa okrem iného zaviazal k vyradeniu časti centrifúg na obohacovanie uránu, vývozu väčšiny už obohateného uránu, prestavbe niektorých svojich zariadení na výskumné pracoviská a k prestavbe ťažkovodného reaktora v Araku.

Na plnenie dohody s Iránom dohliada Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorá v správe tento rok vo februári uviedla, že Irán svoje záväzky plní.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #sankcie #Alí Chameneí