Europoslanci schválili rezolúciu proti ruskej a islamistickej propagande

23.11.2016 17:34

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili rezolúciu, ktorou odsudzujú narastajúcu ruskú a radikálnu islamistickú propagandu namierenú proti Európskej únii. Chcú proti nej bojovať posilnením pracovnej skupiny pre strategickú komunikáciu.

Prípravu rezolúcie mala na starosti poľská europoslankyňa Anna Fotygová. "Dostala som za úlohu popísať propagandu štátnych aj neštátnych aktérov. Boli sme svedkami jej premien. Čo sa týka Ruskej federácie, situácia je dnes jasná.

Po anexii Krymu a agresii vo východnej časti Ukrajiny sú si mnohé krajiny plne vedomé jej dezinformovania a manipulácie. Aj táto správa bola v priebehu svojej prípravy terčom nepriateľskej propagandy," uviedla europoslankyňa.

Poslanci EP vyjadrili znepokojenie zo stupňovania ruskej propagandy, ktoré pocítili po ruskej anexii polostrova Krym. Europoslanci podporili rezolúciu, kde sa píše o rozširovaní dezinformačných a propagandistických aktivít Kremľa v Európe s cieľom oslabiť, rozdeľovať a diskreditovať EÚ. EP tiež v rezolúcii tvrdí, že Rusko podporuje krajne pravicové strany a populistické hnutia zamerané proti EÚ.

Podľa rezolúcie na to Rusko využíva viacero nástrojov, napríklad osobitné nadácie, orgány a médiá, ako sú televízna stanica Russia Today (RT) a tlačová agentúra Sputnik, a rovnako aj platených diskutérov na sociálnych sieťach.

Europoslanci tomu chcú čeliť posilnením osobitnej pracovnej skupiny EÚ pre strategickú komunikáciu, ktorá má v súčasnosti len deväť členov, a podporou vzdelávania, investigatívnej žurnalistiky a informačnej gramotnosti. Za rezolúciu hlasovalo 304 poslancov EP, proti 179 a viac ako dvesto europoslancov sa hlasovania zdržalo. Rezolúcia EP nie je právne záväzná.

Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na prijatie rezolúcie povedal, že zatiaľ čo „všetci sa snažia poučovať Rusko o demokracii“, samotní európski zákonodarcovia sa uchýlili k reštrikciám, čo „nie je najlepší spôsob“, ako riešiť prípadné problémy.

Ruská televízia RT na svojej stránke uviedla, že Putin jej pracovníkov aj redaktorov agentúry Sputnik pochválil za dobre odvádzanú prácu. Šéfredaktorka agentúry Sputnik Margarita Simonjanová napísala k rezolúcii list, ktorý poslala OSN a Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

„Rezolúcia zasiahne veľa rešpektovaných médií vrátane agentúry Sputnik a má za cieľ ukončiť ich pôsobenie v EÚ. Dokument je v rozpore legislatívou EÚ v oblasti ľudských práv a slobody médií,“ konštatovala Simonjanová.

#EÚ #Európsky parlament #islamistickí extrémisti #ruská propaganda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku