Janukovyč: Požiadal som Putina o vyslanie vojsk na Ukrajinu

Ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč potvrdil, že v roku 2014 požiadal šéfa Kremľa Vladimira Putina o vyslanie ruských vojsk na Ukrajinu. Janukovyč na tlačovej konferencii v ruskom meste Rostov na Done uviedol, že list adresovaný Putinovi skutočne existuje.

25.11.2016 18:18 , aktualizované: 22:00
janukovyč Foto:
Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
debata (102)

„Išlo o emotívne rozhodnutie nejakým spôsobom ovplyvniť ofenzívu ilegálnych ozbrojených formácií, (zastaviť) násilie v Donbase,“ reagoval Janukovyč na otázku novinára z agentúry UNIAN, ktorý sa ho pýtal, či požiadal Moskvu o vyslanie vojakov na Ukrajinu tak, ako to tvrdil ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin.

Janukovyč ale dodal, že jeho žiadosť „sa nerealizovala“. Putina požiadal o armádu preto, lebo chcel „chrániť ľudí týmto či iným spôsobom“.

Čurkin na mimoriadnej schôdzke Bezpečnostnej rady OSN 4. marca 2014 oznámil, že Putin dostal od Janukovyča list so žiadosťou o vyslanie ruskej armády v záujme „nastolenia zákonnosti, mieru, poriadku a stability a ochrany ukrajinského ľudu“. List je datovaný k 1. marcu 2014. Rada federácie – horná komora ruského parlamentu – 1. marca 2014 jednomyseľne rozhodla o poverení Putina použiť armádu na Ukrajine. Neskôr bolo toto rozhodnutie odvolané. Janukovyč na tlačovej konferencii v posledný februárový deň však na priamu otázku poprel, že by sa chystal požiadať Moskvu o vojenskú pomoc.

Vypočutie Janukovyča odložili, proces narušil Pravý sektor

Janukovyč mal vypovedať v prípade piatich bývalých príslušníkov špeciálnej policajnej jednotky Berkut, ktorých súčasné ukrajinské úrady podozrievajú zo streľby do demonštrantov na kyjevskom Námestí nezávislosti v roku 2014. Vypočutie Janukovyča však kyjevský súd odložil na 28. novembra.

Ako informovala agentúra AP, pojednávanie súd odložil na budúci pondelok z toho dôvodu, že členovia extrémistického hnutia Pravý sektor zablokovali východ z kyjevského väzobného zariadenia, v ktorom sa nachádzajú piati expríslušníci Berkutu.

Podľa agentúry UNIAN hovorca Pravého sektora Arťom Skoropadskyj vyhlásil, že východ zablokovali preto, lebo sa obávajú, že súd by mohol podozrivých expolicajtov prepustiť na slobodu hneď po ich vypočutí. Skoropadskyj však nevedel vysvetliť dôvody k tejto domnienke.

Podozrivý Janukovyč

Kyjevský súd 22. novembra potvrdil, že je pripravený vypočuť Janukovyča prostredníctvom videoprenosu. Súd v Rostove na Done potvrdil svoju pripravenosť 16. novembra.

Janukovyč a jeho tím obhajcov sa viac ako rok snažili dohodnúť s Kyjevom na vypočúvaní prostredníctvom videoprenosu z Ruska. Medzinárodná policajná organizácia Interpol totiž na žiadosť Kyjeva zaradila v januári 2015 Janukovyča na zoznam hľadaných osôb. Ukrajinské úrady ho vinia z uzurpovania si moci, vytvorenia organizovanej zločineckej siete, navádzania na streľbu do aktivistov na Majdane, zneužitia právomocí a sprenevery.

Protesty v Kyjeve

Protesty na kyjevskom Námestí nezávislosti vypukli koncom roka 2013 po tom, ako vtedajší premiér Mykola Azarov oznámil, že vláda pozastavuje prípravy na podpísanie zmluvy o pridružení Ukrajiny k EÚ.

Počas nepokojov, ktoré Kyjev zažil vo februári 2014, zahynulo vyše 100 účastníkov protestov. Okrem tzv. Nebeskej stotiny, ako Ukrajinci nazvali tieto obete, prišlo pri násilnostiach o život aj viac ako desať policajtov.

Pod tlakom demonštrácií a celkovej situácie došlo 22. februára 2014 na Ukrajine k zmene mocenských pomerov. Ukrajinský parlament zbavil Janukovyča prezidentských právomocí. Ten potom – v obave o vlastný život – z Ukrajiny ušiel do Ruska, kde sa stále zdržiava.

Zodpovednosť za smrť demonštrantov nové ukrajinské vedenie pripísalo vláde na čele s Janukovyčom. Na streľbe do davu demonštrantov sa podľa súčasnej vlády v Kyjeve podieľali príslušníci jednotky Berkut. Janukovyč i Berkut svoju vinu popierajú.

102 debata chyba
Viac na túto tému: #Kyjev #Viktor Janukovyč #Ukrajina #Pravý sektor #Majdan