Premiérky Mayová a Szydlová rokovali o právach občanov po brexite

Poľsko očakáva od Londýna záruky, že práva poľských občanov, ktorí žijú a pracujú v Británii, sa nezmenšia ani po odchode tejto ostrovnej monarchie z Európskej únie, naznačila v pondelok v britskej metropole poľská premiérka Beata Szydlová.

28.11.2016 21:54
Beata Szydlová, Theresa Mayová Foto:
Poľská premiérka Beata Szydlová (naľavo) hovorila s britskou kolegyňou Theresou Mayovou (napravo) o právach poľských občanov po brexite.
debata (5)

Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou britskej vlády Theresou Mayovou hostka z Varšavy vyhlásila, že Poľsko akceptuje garantovanie práv na princípe vzájomnosti, avšak rado by dosiahlo, aby po tzv. brexite nedošlo ani k zmenám v práve Poliakov na zotrvanie v Británii.

Podľa Szydlovej slov nebolo vystúpenie Británie z EÚ najdôležitejšou témou jej pondelňajších rokovaní s Mayovou, aj keď sa Varšava v procese rokovaní Bruselu s Londýnom chystá plniť aktívnu úlohu, informovali tlačové agentúry DPA a MTI.

Z údajov britského štatistického úradu ONS vyplýva, že v krajine žije a pracuje aktuálne 930 000 poľských občanov.

Mayová podľa vlastných slov poľskej kolegyni potvrdila, že britská vláda by zaručila práva občanov Poľska a ďalších členských štátov EÚ aj po brexite, ak by rovnaké práva garantovali členovia EÚ britským občanom, ktorí sa usadili na ich území.

Predsedníčka britskej vlády vyjadrila súčasne nádej, že o tejto otázke sa podarí dosiahnuť dohodu už v skorom štádiu procesu rokovaní o vystúpení Británie z EÚ.

Podľa Mayovej sa od leta podarilo britskej vláde značne pokročiť v prípravách na rokovania o brexite. Londýn, ako potvrdila, chce aktivovať príslušný článok Lisabonskej zmluvy na sklonku marca 2017. V súčasnosti ešte prebieha súdny spor, ktorého iniciátori by chceli dosiahnuť, aby tento krok vlády umožnilo iba predchádzajúce schválenie postupu britskými zákonodarcami.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Veľká Británia #imigranti #Brexit