Trump zvíťazil aj v štáte Michigan; výsledky oznámili po troch týždňoch

Novozvolený americký prezident Donald Trump sa stal víťazom aj v štáte Michigan a získal tamojších 16 voliteľov. Takmer tri týždne po voľbách totiž tamojšia volebná komisia v pondelok potvrdila, že republikánsky kandidát na prezidenta zvíťazil v tomto severnom štáte o 10 704 hlasov.

28.11.2016 22:48
debata (63)

Dvojdesatinový percentuálny náskok voči jeho demokratickej súperke Hillary Clintonovej z takmer 4,8 milióna odovzdaných hlasov je najtesnejším výsledkom prezidentských volieb v Michigane za vyše 75 rokov, píše agentúra AP. Trump je zároveň prvým republikánskym prezidentským kandidátom, ktorý tu vyhral od roku 1988.

Celkový zisk voliteľov tak pre Trumpa stúpol na 306, kým Clintonovej zostáva 232 voliteľov. Kandidátka Strany zelených Jill Steinová požiada podľa právnika strany o prepočítanie hlasov, tak ako v prípade štátu Wisconsin. Žiadosť môže predložiť do stredy, Trump bude mať sedem dní na podanie námietky.

Steinová chce dať prepočítať hlasy, odovzdané v prezidentských voľbách z 8. novembra, v troch štátoch – vo Wisconsine, v Pensylvánii a Michigane. Zatiaľ jej žiadosti vyhovel len Wisconsin, kde by sa proces prerátavania mohol začať už na budúci týždeň. Steinová na tento účel vyzbierala už 6,3 milióna dolárov.

Volebný štáb Clintonovej podporil Steinovej iniciatívu, aj keď celkové výsledky volieb by sa zmenili len v prípade zmeny výsledkov vo viacerých ďalších štátoch. Trump kritizoval snahu Steinovej ako zúfalý čin zameraný na získanie peňazí pre Stranu zelených. Clintonovú zase obvinil, že neplní sľub akceptovania volebných výsledkov.

„Minie sa toľko času a peňazí – rovnaký výsledok! Smutné,“ napísal Trump. Clintonová dostala o vyše dva milióny hlasov viac než Trump, ten však získal za jednotlivé štáty vyšší počet voliteľov, ktorých zbor oficiálne zvolí budúceho prezidenta v decembri.

63 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #americké prezidentské voľby
Flowers