Erdogan hovorí o inej alternatíve k členstvu v EÚ

29.11.2016 13:55
Recep Tayyip Erdogan,
Návrh Európskeho parlamentu na zmrazenie prístupových rozhovorov s Tureckom označil prezident Recep Tayyip Erdogan za „bezcenný“. Autor:

Pokiaľ ide o členstvo v Európskej únii, Turecko ešte na túto možnosť úplne nezanevrelo, uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal však, že Ankara má aj iné alternatívy.

Prezident svojimi slovami reagoval na krok Európskeho parlamentu, ktorý minulý týždeň vyzval na zmrazenie prístupových rokovaní EÚ s Ankarou.

Erdogan už skôr uviedol, že Turecko sa nepotrebuje stať členom Európskej únie za každú cenu a že sa môže pripojiť k ázijskému bezpečnostnému bloku, vedenému Ruskom a Čínou, ktorý nesie meno Šanghajská organizácia pre spoluprácu (SCO). Zároveň pohrozil znovuotvorením cesty blízkovýchodnom utečencom do Európy cez územie Turecka.

Dnes turecký prezident nijako nespresnil, aké má krajina k dispozícii alternatívy. Na tlačovej konferencii v Istanbule len uviedol, že rozhovory s ďalšími potenciálnymi partnermi už prebiehajú. SCO mala pôvodne päť členov – Rusko, Čínu, Tadžikistan, Kazachstan a Kirgizsko. Neskôr vstúpil tiež Uzbekistan a o pristúpenie majú záujem India a Pakistan. Organizácia vznikla v roku 2001 ako regionálny bezpečnostný blok, ktorý mal čeliť šíriacemu sa radikálnemu islamu a pašovanie drog z Afganistanu.

Europoslanci minulý štvrtok prijali nezáväzné uznesenie, ktoré odporúča zmraziť prístupové rokovania kvôli postupu Ankary proti údajným účastníkom júlového nevydareného puču. Rezolúcia však počíta aj s možnosťou rozhovory EÚ s Tureckom obnoviť.

#EÚ #Recep Tayyip Erdogan #zmrazenie prístupových rokovaní
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku