Trump si za ministra zdravotníctva vybral kritika Obamacare

29.11.2016 16:31
Tom Price
Novozvolený americký prezident Donald Trump si za ministra zdravotníctva vybral Toma Pricea. Autor: ,

Budúci americký prezident Donald Trump si za ministra zdravotníctva vybral Toma Pricea, ktorý je hlasným kritikom zdravotníckej reformy dosluhujúcej hlavy štátu Baracka Obamu.

V rozhovore s televíziou CNN to v utorok vyhlásil Trumpov hovorca Jason Miller. Republikán Trump v predvolebnej kampani sľúbil, že po prevzatí moci v Bielom dome Obamovu zdravotnícku reformu odvolá.

Pomáhať s uskutočnením tohto sľubu mu bude nielen ortopéd Price, ale aj Seema Vermaová, ktorú si vybral do čela vplyvnej federálnej agentúry pre zdravotnú starostlivosť CMS. Agentúra pôsobí v rámci ministerstva zdravotníctva, jej vedenie ale menuje priamo prezident.

Budúcnosť celej zdravotníckej reformy, známej ako Obamacare, je nejasná. Trump v priebehu kampane vyhlasoval, že ju úplne zruší, po stretnutí s Obamom, ktorý ho ako víťaza prezidentských volieb pozval do Bieleho domu, ale povedal, že niektoré časti reformy zváži ponechať.

Obamacare bola jednou z programových priorít Obamovho prvého funkčného obdobia. Zákon k tejto reforme schválil Kongres napriek silnému odporu republikánov v roku 2010. Obama jej potrebu zdôvodňoval snahou sprístupniť zdravotnú starostlivosť miliónom Američanov bez zdravotného poistenia a potrebou zmierniť prudký rast nákladov na zdravotníctvo.

Kritici reformy, vrátane Trumpa, ale tvrdia, že Obamov krok naopak viedol k zdraženiu poistného a k ďalším vysokým nákladom.

0 debata debata
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump #Tom Price