Obama: Michelle nebude nikdy kandidovať do Bieleho domu

30.11.2016 10:50

Americký prezident Barack Obama v snahe ukončiť špekulácie ohľadom politických ambícií svojej manželky, ktoré sa šíria na internete, vyhlásil, že "Michelle nebude nikdy kandidovať do Bieleho domu". Obama to uviedol v rozhovore pre najnovšie vydanie časopisu Rolling Stone, ktoré vyšlo v utorok.

Dohady o možnej kandidatúry Michelle Obamovej vo voľbách prezidenta USA v roku 2020 sa na sociálnych sieťach objavili bezprostredne po prekvapujúcom víťazstve republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských voľbách, keď porazil favorizovanú kandidátku demokratov Hillary Clintonovú.

V rozhovore pre Rolling Stone Obama o svojej manželke povedal, že „je to najtalentovanejší človek, akého poznám. Má neuveriteľnú schopnosť byť s Američanmi "na jednej vlne“. Ale – a teraz žartujem – je príliš rozumná na to, aby chcela byť v politike".

Podľa Gallupovho inštitútu na prieskum verejnej mienky Obamovú kladne hodnotí 79 percent opýtaných, takže je obľúbenejšia ako jej manžel.

Podľa televízie RTL Obamovej sebaistota a štýl sú povestné a jej vystúpenia – najmä tie, v ktorom odsúdila „machistické“ vyhlásenia Donalda Trumpa – sa vryli do pamäti ľudí v USA, ale aj v zahraničí.

Michelle Obamová, ktorá sa teší značnej popularite, však nikdy neskrývala averziu k politickým hrám. V poslednom čase sa jej novinári často pýtali, či bude nasledovať príklad Hillary Clintonovej, ktorá sa snažila o úrad zastávaný jej manželom Billom v rokoch 1993–2001. Michelle Obamová však na tieto otázky odpovedala vždy odmietavo.

Napriek tomu sa na sociálnych sieťach vytvorili podporné i „nátlakové skupiny“ ľudí, ktorí si želajú, aby o štyri roky kandidovala za demokratov. Existuje tak hashtag „#Michelle2020“, ako aj webová stránka Ready for Michelle 2020. Prezidentský pár opustí Biely dom 20. januára 2017. Ihneď po tom majú Obamovci v pláne vybrať sa na rodinnú dovolenku.

0 debata debata
Viac na túto tému: #Barack Obama #Biely dom #Michelle Obamová