Bezpečnostná rada OSN sprísnila sankcie voči KĽDR

Bezpečnostná rada OSN jednomyseľne schválila rezolúciu, ktorá sprísňuje sankcie voči Severnej Kórei v reakcii na poslednú jadrovú skúšku komunistickej krajiny, uskutočnenú v septembri tohto roka.

30.11.2016 17:11
debata (27)

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun uviedol, že rada podnikla „dôrazné opatrenie“, keď schválila dosiaľ najprísnejšie sankcie zamerané proti Severnej Kórei, informuje agentúra DPA.

Rezolúcia odsudzujúca piaty a doteraz najväčší nukleárny test izolovaného režimu má za cieľ prinútiť KĽDR, aby sa vzdala jadrového programu, a to vyplnením medzier v predošlých sankčných opatreniach, ako aj zákazom cestovania a zmrazením aktív ďalších jednotlivcov a podnikov.

Ide o druhú sériu sankcií, ktorú BR OSN uvalila na Severnú Kóreu v priebehu tohto roka. V marci 15-členná rada rozhodla o tvrdých hospodárskych sankciách po jadrovej skúške z januára.

Nová rezolúcia sa týka v prvom rade obmedzenia lukratívneho vývozu uhlia z KĽDR do susednej Číny, ktorý predstavuje pre Pchjongjang najväčšiu exportnú položku a významný zdroj tvrdej meny. Zakazuje tiež vývoz medi, niklu, striebra, zinku a ďalších položiek, píše agentúra Reuters. Zámerom je obmedziť o viac než štvrtinu ročné exportné príjmy Severnej Kórey, ktoré môže využívať na jadrové a raketové programy.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea #Bezpečnostná rada OSN
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy