Lavrov: Sýrska armáda prerušila útok na Aleppo len dočasne

Bojové operácie sýrskej armády v severosýrskom Aleppe neboli prerušené úplne, len dočasne, aby z mesta mohli odísť civilisti, ktorí si to želali, uviedol v piatok v Hamburgu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

09.12.2016 09:54 , aktualizované: 14:42
Sergej Lavrov Foto: ,
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.
debata (173)

Šéf ruskej diplomacie dnes podľa agentúry RIA Novosti zdôraznil, že on „nikdy nehovoril, že bojové operácie sú úplne pozastavené, že úplne prestali“. „Povedal som, že boli včera prerušené na určitý čas s cieľom pomôcť odísť civilnému obyvateľstvu, ľuďom, ktorí to chceli spraviť,“ uviedol ruský minister.

Spresnil, že bojové operácie „budú pokračovať a pokračovať dovtedy, kým banditi neodídu z východného Aleppa. Toto chápu všetci, aj naši americkí partneri.“

Ruský minister súčasne odmietol špekulácie, že Moskva nechce s USA rokovať o Sýrii do 20. januára, keď sa úradu ujme nový americký prezident Donald Trump. Lavrov vysvetlil, že keby Rusko nechcelo komunikovať s vládou prezidenta USA Baracka Obamu, nebol by sa za posledné tri dni trikrát osobne stretol s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym, s ktorým ešte absolvoval aj jeden telefonát.

Lavrov potvrdil, že v sobotu sa v Ženeve zídu experti oboch strán, čo je podľa neho „dobrá možnosť dohodnúť sa na tom, ako s konečnou platnosťou dokončiť urovnanie situácie vo východnom Aleppe, a to odsunom všetkých povstalcov, bez výnimky“.

Ruský minister však pripustil, že z americkej strany opäť môže dôjsť „k prekvapeniu“ – podobne ako pred niekoľkými dňami, keď USA zrušili svoju účasť na vopred naplánovanej schôdzke ohľadom Aleppa a stiahli svoje nedávno predložené návrhy na riešenie situácie v regióne.

Z východného Aleppa odišlo vyše 8 000 civilistov

Ruská armáda dnes oznámila, že pomohla vyše 8 000 sýrskym civilistom odísť z východného Aleppa, ovládaného povstalcami.

Stredisko pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii, ktoré zriadila ruská armáda, uviedlo, že za posledných 24 hodín opustilo východné štvrte mesta Aleppo 8461 civilistov vrátane 2934 detí. Dodalo, že 14 militantov odovzdalo zbrane a dostalo amnestiu.

Vyhlásenie prišlo niekoľko hodín po tom, ako ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov oznámil, že sýrski vojaci pozastavili aktívne operácie v Aleppe, aby umožnili evakuáciu civilistov. Sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada v posledných dňoch dobyli späť od povstalcov veľké oblasti východného Aleppa.

Ruská armáda oznámila, že jej ženisti zneškodnili míny na šiestich hektároch územia Aleppa, čo umožňuje obnovenie vodárne, dvoch elektrární, dvoch mešít a dvoch škôl.

173 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #Asad #Aleppo