Palmýra je v rukách islamistov, potvrdil guvernér provincie Homs

11.12.2016 19:46
Sýria, Palmýra
Snnímka z videa z bojov pri sýrskej Palmýre. Autor:

Sýrske púštne mesto Palmýra znovu padlo do rúk džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). Potvrdil to Talál Barazí, guvernér provincie Homs, na ktorej území sa Palmýra nachádza.

Vládne sily sa stiahli z mesta po útoku džihádistov dnes okolo 11.00 h miestneho času a zaujali pozície v blízkom okolí. Guvernér dodal, že vládna armáda podniká všetky opatrenia, aby džihádistom z IS zabránila v dlhodobej okupácii mesta.

Islamisti sa Palmýry zmocnili aj vlani v máji. Sýrska armáda mesto za pomoci náletov ruských lietadiel oslobodila v marci tohto roku. Vo štvrtok však islamisti spustili bojovú operáciu, ktorej cieľom je znova ovládnuť Palmýru. Využívajú pritom situáciu, keď sa pozornosť velenia sýrskej armády i jej spojencov sústreďuje na severosýrske Aleppo, kde sa odohráva veľká ofenzíva vládnych síl s cieľom vytlačiť z mesta protivládnych povstalcov.

Západné médiá od soboty informovali, že IS sa podarilo preniknúť a zmocniť mesta Tadmúr, jeho letiska, archeologickej lokality Palmýra, ako aj impozantného hradu nad mestom.

Ruské agentúry s odvolaním sa na ruské a sýrske vládne vojenské zdroje však ešte počas dnešného dňa uvádzali, že sýrskej armáde za pomoci náletov ruských lietadiel sa darí brániť útokom islamistov, ktorých údajne aj vytlačili za hranice mesta. Dnes podvečer ruské agentúry stále informovali, že sýrska armáda Palmýru naďalej bráni, pričom situáciu v meste naďalej označujú za zložitú, ale odmietajú tvrdenia, že džihádisti sa zmocnili celého mesta.

Podľa ruských zdrojov islamisti do oblasti Palmýry presunuli svoje jednotky z miest Rakka a Dajr az-Zaur. Posily v podobe elitných jednotiek do Palmýry vyslala aj sýrska armáda.

Veľkolepé staroveké mesto Palmýra bolo založené pred tromi tisícmi rokov v oáze uprostred sýrskej púšte a nachádza sa na zozname svetového dedičstva UNESCO. Militanti z IS v ňom zničili niekoľko významných objektov, vrátane 2000-ročného chrámu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sýria #Islamský štát #Palmýra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku