Francúzski poslanci schválili predĺženie výnimočného stavu

14.12.2016 09:38

Poslanci Národného zhromaždenia, dolnej komory francúzskeho parlamentu, schválili ďalšie predĺženie výnimočného stavu až do 15. júla 2017. Ten v krajine vyhlásili po vlaňajších novembrových teroristických útokoch. Toto opatrenie musí ešte schváliť aj horná komora parlamentu, ktorá sa ním bude zaoberať vo štvrtok.

Za predĺženie výnimočného stavu, ktoré vláda zdôvodnila pretrvávajúcim zvýšeným rizikom útokov džihádistov, bolo 288 poslancov, proti hlasovalo 32 zákonodarcov Ľavicového frontu (FG), Republikánov (LR) a zelení.

Ide o piate predĺženie od útokov z 13. novembra 2015, ku ktorým došlo v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis a vyžiadali si 130 mŕtvych. Výnimočný stav, najdlhšie trvajúci od tzv. Alžírskej vojny (1954–62), tak bude platiť aj počas dvojkolových prezidentských volieb, ktoré sa budú konať v apríli a v máji, ako aj počas júnových parlamentných volieb.

Polícii poskytuje rozšírené právomoci, napríklad môže robiť domové prehliadky alebo zatýkať podozrivé osoby bez súdneho príkazu. Ľudskoprávne organizácie to však kritizujú a spochybňujú účinnosť tohto opatrenia.

V súčasnosti je v domácom väzení 90 ľudí. Celkovo sa uskutočnilo 4 200 domových prehliadok, po ktorých nasledovalo 19 konaní za členstvo v teroristickej organizácii.

#terorizmus #Francúzsko #výnimočný stav
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku