Bavorská CSU požaduje prerušenie prístupových rokovaní EÚ s Tureckom

17.12.2016 10:13
Steinmeier, Ukrajina
Nemecký minister vnútra Frank-Walter Steinmeier je za pokračovanie prístupových rokovaní s Tureckom, s čím však CSU nesúhlasí. Autor: ,

Kresťansko-sociálna únia v Bavorsku (CSU) požaduje podobne ako vláda susedného Rakúska okamžité prerušenie prístupových rokovaní EÚ s Tureckom.

Sesterská strana Kresťanskodemo­kratickej únie Nemecka (CDU), s ktorou spolupôsobí v nemeckej spolkovej vláde, sa tak opätovne dištancuje od oficiálneho postoja Berlína.

Podľa vyjadrenia političky CDU Beaty Merkovej, ktorá je v krajinskej vláde Bavorska ministerkou pre európske záležitosti, sa EÚ nesmie nechať vydierať Tureckom. Po stretnutí s rakúskym ministrom zahraničných vecí Sebastianom Kurzom vo Viedni povedala v piatok pre agentúru DPA, že hoci EÚ potrebuje Turecko ako partnera, predpokladom každého dobrého partnerstva je čestné zaobchádzanie.

„Preto by sme mali viesť radšej čestný dialóg, ako pokračovať v prístupových rokovaniach bez vierohodného základu, alebo ich dokonca rozširovať,“ zdôraznila Merková.

Nemecký minister vnútra Frank-Walter Steinmeier, ktorý je v koaličnej vláde zástupcom Sociálnodemokra­tickej strany Nemecka (SPD), zopakoval začiatkom tohto týždňa v Bruseli, že je zástancom pokračovania prístupových rokovaní EÚ s Tureckom. Jeho rakúsky rezortný partner Sebastian Kurz však následne presadil dočasné zmrazenie tohto procesu.

Rokovania s Tureckom o pristúpení k EÚ sa oficiálne začali v roku 2005, doteraz v nich bol však zaznamenaný len mierny pokrok. K predošlým sporom, týkajúcim sa etnicky rozdeleného Cypru alebo dodržiavania ľudských práv, pribudla v posledných mesiacoch aj vlna kritiky na adresu tureckých orgánov kvôli ich tvrdým zákrokom proti novinárom, menšinám, opozičným politikom a štátnym zamestnancom po júlovom nevydarenom vojenskom prevrate.

Rakúska požiadavka na zmrazenie prístupových rokovaní s Ankarou vyvolala ostrú kritiku zo strany tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogla, ktorý vo štvrtok oznámil, že bude odteraz „vystupovať proti Rakúsku na všetkých úrovniach“. Pohrozil tiež vypovedaním všetkých dohôd s EÚ, ak sa nebude Rakúsko správať k Turecku zdvorilejšie.

Šéf rakúskej diplomacie označil túto reakciu Turecka za „úplne prehnanú“ a dodal, že v dialógu s Tureckom nejde o „chýbajúcu zdvorilosť“, ale o „obsahové nezhody“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #Nemecko #turecko #CSU
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku