Demonštranti v sobotu protestovali už druhým dňom pred prezidentským palácom a budovou parlamentu vo Varšave proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente.
Bývalý poľský premiér Tusk v súvislosti s narastajúcim politickým napätím pre politiku vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského spomenul „diktatúru“ a pripomenul svojim poslucháčom protesty za komunizmu, ktoré sa skončili krvipreliatím.
„Vyzývam tých, ktorí majú skutočnú moc v našej krajine, aby rešpektovali ľudí, princípy a hodnoty ústavy, zavedené postupy a dobrú prax,“ povedal Tusk vo Vroclavi v juhovýchodnom Poľsku, kde sa zúčastnil na kultúrnej akcii.
Varoval tiež, že ktokoľvek v Poľsku podrýva „európsky model demokracie…nás všetkých vystavuje strategickým rizikám“.
Zopár hodín nato premiérka Beata Szydlová v televíznom príhovore k národu povedala, že opozíciu vedie pocit „bezmocnosti a frustrácie“ nad tým, že prišla o moc a škodí svojimi akciami záujmom Poľska.
„Hluk, nepokoje a destabilizácia sa, žiaľ, stali nástrojmi opozičných strán,“ vyhlásila Szydlová vyzývajúc na dialóg, zodpovednosť a pokoj.
Niekoľkotisícový dav demonštrantov vo Varšave skandoval Slobodu! Rovnosť! Demokraciu! a mával vlajkami Poľska a Európskej únie. Mnohí liberálni, najmä v mestách žijúci Poliaci sú proti vládnucej strane, dodala tlačová agentúra AP.
„Tento konflikt vstupuje do novej, agresívnejšej fázy,“ citovala fotografa Szymona Roginského, ktorí sa pripojil k protestujúcim so svojimi dvoma synmi. „Každý deň počujeme správy, z ktorých vyplýva, že sa čoraz viac vzďaľujeme demokracii. Ľudia už toho majú dosť.“
Prezident Andrzej Duda, ktorý má blízko k PiS, vyjadril obavy a pripravenosť ujať sa úlohy sprostredkovateľa v spore.
Vládnuca strana zvýšila sociálne výdavky a naďalej ju podporujú mnohí Poliaci, najmä tí, ktorí žijú mimo mestá a majú skromnejšie príjmy.