Tusk vyzval poľskú vládu, aby rešpektovala ústavu

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval v sobotu poľskú vládnucu stranu, aby rešpektovala ústavu krajiny, ľudí a demokratickú prax. Dva dni protivládnych protestov sa medzičasom rozšírili z Varšavy do dvoch ďalších miest.

18.12.2016 08:13
Donald Tusk Foto: ,
Prezident Európskej rady Donald Tusk vyzval poľskú vládu k dodržiavaniu ústavy.
debata (30)

Demonštranti v sobotu protestovali už druhým dňom pred prezidentským palácom a budovou parlamentu vo Varšave proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente.

Bývalý poľský premiér Tusk v súvislosti s narastajúcim politickým napätím pre politiku vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského spomenul „diktatúru“ a pripomenul svojim poslucháčom protesty za komunizmu, ktoré sa skončili krvipreliatím.

„Vyzývam tých, ktorí majú skutočnú moc v našej krajine, aby rešpektovali ľudí, princípy a hodnoty ústavy, zavedené postupy a dobrú prax,“ povedal Tusk vo Vroclavi v juhovýchodnom Poľsku, kde sa zúčastnil na kultúrnej akcii.

Varoval tiež, že ktokoľvek v Poľsku podrýva „európsky model demokracie…nás všetkých vystavuje strategickým rizikám“.

Zopár hodín nato premiérka Beata Szydlová v televíznom príhovore k národu povedala, že opozíciu vedie pocit „bezmocnosti a frustrácie“ nad tým, že prišla o moc a škodí svojimi akciami záujmom Poľska.

„Hluk, nepokoje a destabilizácia sa, žiaľ, stali nástrojmi opozičných strán,“ vyhlásila Szydlová vyzývajúc na dialóg, zodpovednosť a pokoj.

Niekoľkotisícový dav demonštrantov vo Varšave skandoval Slobodu! Rovnosť! Demokraciu! a mával vlajkami Poľska a Európskej únie. Mnohí liberálni, najmä v mestách žijúci Poliaci sú proti vládnucej strane, dodala tlačová agentúra AP.

„Tento konflikt vstupuje do novej, agresívnejšej fázy,“ citovala fotografa Szymona Roginského, ktorí sa pripojil k protestujúcim so svojimi dvoma synmi. „Každý deň počujeme správy, z ktorých vyplýva, že sa čoraz viac vzďaľujeme demokracii. Ľudia už toho majú dosť.“

Prezident Andrzej Duda, ktorý má blízko k PiS, vyjadril obavy a pripravenosť ujať sa úlohy sprostredkovateľa v spore.

Vládnuca strana zvýšila sociálne výdavky a naďalej ju podporujú mnohí Poliaci, najmä tí, ktorí žijú mimo mestá a majú skromnejšie príjmy.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #protesty #Donald Tusk