Východné Aleppo bolo poslednou významnou baštou odporcov sýrskeho režimu. Povstalci východnú časť mesta obsadili v roku 2012. Aj Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) počas dňa hovoril o tom, že evakuácia z mesta by mohla skončiť v priebehu niekoľkých hodín. Podľa zdrojov OSN v noci a skoro ráno z poslednej povstaleckej enklávy odišlo 300 súkromných automobilov. Večer potom oblasť opustili posledné vozidlá s rebelmi a civilistami.
Armáda vo svojom vyhlásení odvysielanom v sýrskej televízii oznámila, že v Aleppe znovuobnovila „bezpečnosť“. „Vďaka krvi našich mučeníkov a obetiam z radov našich statočných ozbrojených zložiek a ich spojencov … môže velenie armády oznámiť návrat bezpečnosti do Aleppa, ktoré sa zbavilo terorizmu a teroristov,“ uviedla armáda.
Evakuovali 34-tisíc ľudí
Podľa hovorkyne MVČK Kristy Armstrongovej bolo z mesta za týždeň evakuovaných okolo 34-tisíc ľudí. Evakuácia začala pred týždňom. Povstalcov tak ako aj civilistov odviezli najmä do oblastí, ktoré sú v rukách opozície a tiež radikálnych skupín.
Splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura uviedol, že je potrebné vyhnúť sa v Sýrii ďalším ťažkým bitkám, ako bola tá o Aleppo. Hrozí to podľa neho v Idlibe. Mnoho bojovníkov i civilistov odchádza práve tam, „ktorý sa môže stať ďalším Aleppom,“ povedal de Mistura. „Teraz je čas obnoviť politický proces a využiť obnovenú jednoty v Bezpečnostnej rade,“ povedal tiež. Rada tento týždeň odhlasovala rezolúciu, ktorá povoľuje vyslať ďalších pozorovateľov OSN na monitorovanie evakuácie Aleppa.
Mierové rozhovory
Rusko chce zvolať mierové rozhovory o Sýrii do Kazachstanu. De Mistura v tom nevidí problém a povedal, že nejde „o súťaž, ale o doplnenie a podporu prípravy ďalšieho kola rokovaní, ktoré OSN pripravuje na 8. februára“. OSN v minulosti usporiadala niekoľko kôl rozhovorov o Sýrii, ale dohoda na nich nevznikla.
K dobytiu Aleppa pomohla sýrskemu režimu ruská armáda, ktorá je v Sýrii od vlaňajšieho septembra. Ruský minister obrany Sergej Šojgu povedal, že pri ruskom bombardovaní bolo v Sýrii „zlikvidovaných“ 35-tisíc bojovníkov.
„Od začiatku aktivít ruské letectvo podniklo 17 800 operácií, zasiahlo v 71-tisíc prípadoch infraštruktúru teroristov, zlikvidovalo 725 výcvikových táborov, 405 výrobní výbušnín, 1 500 kusov vojenského zariadenia, 35-tisíc bojovníkov a medzi nimi 204 veliteľov,“ povedal Šojgu.