V Moskve zomrel Stalinov vnuk, preslávil sa súdnymi spormi o deda

Vnuk komunistického diktátora Josifa Stalina Jevgenij Džugašvili zomrel v Moskve vo veku 80 rokov. Oznámili to ruské médiá, ktorých pozornosť Džugašvili pravidelne pútal neúspešnými pokusmi obhajovať na súdoch "dobrú povesť a česť" svojho predka.

22.12.2016 16:45
75

Džugašviliho úmrtie potvrdili lekári z moskovskej prvej pomoci, ale bez ďalších podrobností. Podľa servera Life sa Džugašvilimu urobilo nevoľno na ulici pred domom, kde žil, a okoloidúci mu zavolali záchranku. Zomrel však ešte pred príchodom sanitky.

Jevgenij Džugašvili sa narodil v roku 1936 ako potomok Stalinovho najstaršieho syna Jakova Džugašviliho, ktorý počas druhej svetovej vojny zahynul v nemeckom zajatí po tom, čo ho sovietsky vodca odmietol vymeniť za maršala Paulusa, zajatého v Stalingrade.

Stalinov vnuk dosiahol v sovietskej armáde hodnosť plukovníka a v sovietskej vede titul profesora. Prednášal na vojenskej škole a podieľal sa na kozmickom programe. Mal ruské a gruzínske občianstvo, žil v Moskve a Tbilisi a skúšal tiež preraziť v ruskej a gruzínskej politike v radoch zoskupení, ktoré sa hlásili ku Stalinovi.

Tento rok v októbri prehral súdny spor, v ktorom spochybňoval sovietsku vinu za masaker Poliakov v Katyni v roku 1940. Obeťou masového vraždenia, ktoré Stalin schválil, sa stalo 22-tisíc zajatých Poliakov, vrátane dôstojníkov, intelektuálov, duchovných a policajtov. Moskva dlho vinu za masaker popierala.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
75 debata chyba
Viac na túto tému: #Josif Stalin #Jevgenij Džugašvili