Prepustili podozrivého z väzby na atentát v Berlíne

Tuniského podnikateľa žijúceho v Berlíne, ktorého v stredu zadržali v rámci pátrania po možných komplicoch Tunisana Anisa Amriho - útočníka z berlínskych vianočných trhov -, prepustili na slobodu.

29.12.2016 16:44
debata (18)

Nemecká Spolková prokuratúra neiniciovala vydanie zatykača na tohto 40-ročného muža, označeného v stredu za možnú Amriho kontaktnú osobu a príjemcu jeho správ a fotografií rozosielaných iba 21 minút pred útokom odcudzeným poľským kamiónom. Nie sú totiž dôkazy o tom, že by mal informácie o pripravovanom ú­toku.

Pôvodné správy však hovorili o tom, že vyšetrovatelia prišli na stopu tohto muža pri vyhodnocovaní komunikačných údajov vrátane obsahu mobilného telefónu Amriho, ktorý našli v ním zneužitom kamióne.

Videozáznam, v ktorom sa predpokladaný atentátnik hlási k teroristickej organizácii Islamský štát a ktoré zverejnili džihádisti 23. decembra, považuje Spolková prokuratúra za autentický.

Hovorkyňa prokuratúry potvrdila, že kaliber zbrane, ktorú Amri použil pri pre neho osudnej prestrelke s talianskou policajnou hliadky v Sesto San Giovanni, je identický ako v prípade zbrane, ktorú útočník použil v Berlíne proti poľskému kamionistovi Lukaszovi Urbanovi. O tom, či išlo aj o identickú zbraň, rozhodnú balistické testy.

Hovorkyňa súčasne potvrdila stredajšiu informáciu o tom, že kamión sa po náraze do areálu vianočných trhov zastavil asi po 70–80 metroch vďaka automatickému brzdnému systému, ktorý tak zabránil väčšiemu počtu obetí útoku.

Islamistický teroristický útok v nemeckej metropole si vyžiadal 12 obetí na životoch a ďalšie desiatky sčasti ťažko zranených.

Zväz nemeckých novinárov (DJV) kritizoval informačnú politiku tamojších vyšetrovateľov po udalostiach podobného typu, akou bol útok v Berlíne. Mnohé otázky o samotnom zločine, o trase úteku páchateľa a totožnosti obetí, ale aj o osobách v pozadí teroristického útoku sú stále otvorené.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #útok v Berlíne #Anis Amri