Mexiko odmieta platiť za Trumpov múr na hraniciach s USA

12.01.2017 07:34

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto v stredu opäť zdôraznil, že jeho krajina nebude platiť za múr, ktorý na hraniciach USA-Mexiko plánuje postaviť nasledujúci americký prezident Donald Trump.

„Je očividné, že s budúcou americkou vládou sa v určitých oblastiach nezhodneme – ako napríklad vo výstavbe múru, ktorú samozrejme Mexiko platiť nebude,“ uviedol Peňa Nieto na stretnutí s diplomatmi v mexickom hlavnom meste.

Všetky oblasti definujúce vzájomné bilaterálne vzťahy týchto dvoch krajín sú podľa mexickej hlavy štátu predložené „na stole“. „V žiadnom prípade nebudeme akceptovať nič, čo by smerovalo proti našej dôstojnosti – ako krajiny i ako Mexičanov,“ dodal.

Trump na svojej prvej veľkej tlačovej konferencii od výhry vo voľbách v stredu znovu vyhlásil, že postaví protiprisťaho­valecký múr na južnej hranici USA a Mexiko zaň zaplatí. Avšak bránil svoje rozhodnutie požiadať Kongres, aby stavbu múru na začiatku zafinancoval.

„Postavíme múr,“ zdôraznil a vysvetlil, že nechcel čakať rok a pol, kým sa skončia rokovania s Mexikom, ako za múr zaplatí. „Mexiko… nás určitou formou odškodní.“ Trump dodal, že financovanie bude mať pravdepodobne podobu dane, nie priamej platby.

#Mexiko #múr #USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
28,99
Sweet rose mix pink

Sweet rose mix pink

33,99
Elite ruža red

Elite ruža red

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk