Savčenková sa poďakovala Čechom za podporu vo väzení

Bývalá ukrajinská pilotka, neskôr aktivistka a v súčasnosti politička Naďa Savčenková (36) pricestovala do Česka na trojdňovú návštevu na pozvanie europoslanca Pavla Svobodu (KDU-ČSL).

12.01.2017 08:17
savčenková Foto: ,
Ukrajinská pilotka Naďa Savčenková.
debata (49)

V streu sa stretla v Prahe so zástupcami neziskových organizácií, konkrétne s predstaviteľmi Amnesty International a Člověk v tísni a potom v programe spravodajskej televízie ČT24 Devadesátka odpovedala ako hlavný hosť v priamom prenose na otázky, ktoré jej tam ľudia posielali cez sociálne siete.

V úvode poďakovala Čechom za podporu v čase, keď bola v ruskom väzení. Uviedla, že vďaka podpore Ukrajincov a Čechov sa to dalo vydržať.

Povedala, že ju Rusi vo väzení nemučili, pretože bola verejne známa osoba. Snažili sa však z nej urobiť vraha, „aj keď som v živote nevystrelila na civilistov, strieľala som na ozbrojených vojakov nepriateľa,“ povedala k svojim obvineniam.

Političku z nej podľa jej slov urobil po návrate do vlasti jej ľud, ktorý si ju zvolil, aby hájila jeho záujmy. „Som vďačná, že ľudia majú o moju prácu záujem a že mám možnosť prispieť ku spolupráci medzi Českom a Ukrajinou.“ „Stala som sa istým symbolom boja za ľudské práva. Teraz som politička a všetko závisí od mojich schopností.“

Na Ukrajine jej chýbajú ľudia, ako bol prezident Václav Havel. K prezidentovi Miloši Zemanovi povedala, že rešpektuje českú voľbu a podľa jej názoru do nej nemá čo hovoriť.

Vo štvrtok bude mať Savčenková tlačovú konferenciu v pražskej Lucerne a následne bude obedovať so senátormi, ktorí ju v ruskom väzení podporili. V piatok sa stretne s členmi Parlamentu ČR.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #Naďa Savčenková