Obama zmierni trest Chelsea Manningovej

17.01.2017 22:57

Odchádzajúci americký prezident Barack Obama zmiernil trest Chelsea Manningovej, bývalej analytičke vojenskej spravodajskej služby, ktorá bola odsúdená na 35 rokov za vyzradenie utajovaných amerických dokumentov severu WikiLeaks.

Celkom skrátil tresty 209 väzňom vrátane Manningovej a omilostil ďalších 64. Oznámil to Biely dom.

Ešte ako vojak Bradley Manning bola Manningová pred zmenou pohlavia v roku 2013 odsúdená za to, že serveru WikiLeaks poskytla v rokoch 2009 a 2010 viac ako 700-tisíc tajných dokumentov amerického ministerstva zahraničia a Pentagonu. Zverejnené interné materiály naznačujú porušovanie ľudských práv a medzinárodného práva zo strany americkej armády, súkromných vojenských spoločností, rovnako ako irackých a afganských jednotiek.

Obama, ktorý v piatok odovzdá úrad zvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, počas svojho pôsobenia v prezidentskom úrade podľa agentúry Reuters omilostil 212 väzňov a 1 385 väzňom skrátil tresty.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Wikileaks #Barack Obama #Chelsea Manningová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku