Rusko pomôže vyzbrojiť armádu líbyjského generála Haftara

Rusko súhlasilo s tým, že vyzbrojí jednotky líbyjského generála Chalífa Haftara.

25.01.2017 12:27
debata (109)

S odvolaním sa na alžírsky armádny zdroj o tom informoval server Middle East Eye (MEE). Alžírsko pôsobí ako sprostredkovateľ v regióne a podľa MEE tiež stojí za Haftarom.

Generál má vlastné oddiely a bojuje s nimi proti radikálom hlavne na východe Líbye. Nedávno ho pozvala posádka ruskej lietadlovej lode Admirál Kuznecov na palubu, keď loď končila svoju sýrsku misiu v Stredozemnom mo­ri.

Haftar sa môže stať najsilnejším hráčom

Haftar má vlastné oddiely s názvom Líbyjská národná armáda (LNA), ku ktorej sa pripojilo mnoho bývalých vojakov líbyjskej armády. Tieto oddiely bojujú proti teroristom a vlani obsadili ropné terminály, ktoré predtým kontrolovali teroristi. Za Haftarom stojí parlament, ktorý sídli na východe krajiny, ale ktorý neodhlasoval dôveru vláde, ktorá pracuje v Tripolise.

„Nebudeme donekonečna čakať, než sa politici v Líbyi dohodnú. Je potrebné, aby bolo v Líbyi nastolené právo. Krajina potrebuje silnú armádu, schopnú zaistiť bezpečnosť v hraniciach štátu. Zdieľame názor Ruska,“ citoval MEE svoj alžírsky zdroj.

S ruskou obrnenou technikou, komunikačným a monitorovacím zariadením sa Haftar môže stať najsilnejším hráčom v rozdrobenej Líbyi. Podľa MEE Rusi v roku 2010 žiadali Alžírsko, aby im otvorilo námornú základňu pri Vahráne. Vtedy to Alžírsko odmietlo, teraz zmenilo názor.

Ako napísal MEE, Rusku ide o obnovenie vplyvu, ktoré malo v Líbyi pred zvrhnutím Muammara Kaddáfího v roku 2011. Pred jeho pádom Rusko uzavrelo s Líbyou lukratívny zbrojný kontrakt v hodnote štyroch miliárd dolárov (372 mld. eur). Pomáhalo tiež s výcvikom armády a Líbya bola jeho významným spojencom.

„Spolupráca sa bude v nasledujúcich mesiacoch lepšie koordinovať. Haftar Rusku zabezpečí prístup k líbyjským prístavom a tiež letiskám,“ povedal zdroj MEE. Haftar o tom rokoval už pri svojej návšteve Moskvy vlani v novembri.

Ako jediný dokáže zaistiť stabilitu

Kvôli zbrojnému embargu OSN nemôže Moskva vyzbrojovať Haftara priamo. „Haftar sa pôvodne obrátil na spojenecký Egypt a Spojené arabské emiráty, ktorých výzbroj je ale hlavne americká. Riešením preto bolo Alžírsko, ktoré má 90 percent svojich zbraní z Ruska. Rozhodlo sa, že niektoré z nich môžu byť odovzdané do Líbye. Nebude to skutočný obchod, povedzme, že pôjde skôr o formu podpory, ktorá bude vyhovovať všetkým,“ povedal zdroj MEE.

Hoci Alžírsko nemá v Haftarovi plnú dôveru, chápe vraj, že je teraz jediný, kto dokáže v Líbyi zaisti aspoň minimálnu stabilitu.

Haftar bol kedysi stúpencom Kaddáfího, ale neskôr sa od neho odvrátil a patril k tým, ktorí sa zasadili o jeho zvrhnutie. Dnes velí podľa odhadov asi 60 000 ozbrojeným mužom. Hoci nejde o armádu spadajúcu pod líbyjskú vládu, prijatím na lietadlovej lodi dali Rusi podľa MEE najavo, že ho považujú za jediného veliteľa líbyjských ozbrojených síl.

Facebook X.com 109 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #Alžírsko #Chalíf Haftar