Gabriel je novým nemeckým ministrom zahraničia, nahradil Steinmeiera

27.01.2017 12:55

Novým nemeckým ministrom zahraničia sa v piatok stal Sigmar Gabriel, ktorý tento týždeň oznámil odchod z čela sociálnej demokracie. Vo funkcii nahradil svojho straníckeho kolegu Franka-Waltera Steinmeiera, ktorý sa podľa všetkého vo februári stane prezidentom. Gabriel nemeckú diplomaciu povedie do septembrových parlamentných volieb.

Gabriel, ktorý zostáva vicekancelárom, dlhé mesiace platil za najpravdepodob­nejšieho kandidáta sociálnej demokracie na kancelára. Tento týždeň ale oznámil, že sa o funkciu uchádzať nebude, a zároveň do nej navrhol bývalého šéfa Európskeho parlamentu Martina Schulza, ktorý má v marci stáť tiež na čele SPD.

Miesto kandidatúry na kancelára sa Gabriel rozhodol zmeniť ministerstvo, doteraz viedol rezort hospodárstva. V piatok ho spolu so Steinmeierom prijal končiaci prezident Joachim Gauck a menoval ho do funkcie.

Či bude Gabriel dobrým ministrom zahraničia, o tom sa v Nemecku viedli debaty. Celý rad komentátorov poznamenával, že Gabriel často používa slová, ktoré nie sú diplomatická. V čase, keď sa chystá odchod Británie z EÚ a v Spojených štátoch vládne Donald Trump, je podľa nich zásadné mať šéfa diplomacie, ktorý nebude robiť prešľapy.

Komplikovanej medzinárodnej situácii sa v piatok dotkol aj prezident Gauck. „Preberáte ministerstvo zahraničia v ťažkých časoch. Ide o veľa: Stojíme pred výzvou brániť a pre budúcnosť upevniť Európsku úniu a transatlantické partnerstvo. Prajem vám pri tejto úlohe šťastie a úspech,“ poznamenal Gauck.

Gabriela v čele ministerstva hospodárstva vystriedala jeho doterajšia námestníčka a bývalá ministerka spravodlivosti Brigitta Zypriesová. Tá je zároveň prvou ženou, ktorá úrad vedie. Jedným z jej hlavných cieľov na ďalšie mesiace bude zabrániť tomu, aby protekcionistické zámery amerického prezidenta Trumpa mali negatívny dopad na nemecké hospodárstvo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Frank-Walter Steinmeier #Sigmar Gabriel #minister zahraničných vecí
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku