Obaja prezidenti hovorili aj o situácii v Sýrii a vyslovili sa v tejto súvislosti za spoluprácu oboch krajín v boji proti medzinárodnému terorizmu na čele s organizáciou Islamský štát. Hovorili tiež o situácii na Ukrajine, uviedla tlačová služba ruského prezidenta.
Trump a Putin sa tiež dohodli, že budú pracovať na určení času a miesta budúceho vzájomného stretnutia. Ubezpečili sa, že zostanú v pravidelnom kontakte, oznámil Kremeľ.
Na správu o obsahu telefonátu Trumpa s Putinom sa čakalo s veľkým záujmom. Trump totiž dal opakovane najavo rešpekt k ruskému prezidentovi a prejavil želanie zlepšiť s ním vzťahy. Predmetom zvedavosti médií a západných politikov bola najmä skutočnosť, či sa prezidenti dotkli otázky protiruských sankcií.
Trump počas volebnej kampane sľuboval zlepšiť vzťahy s Ruskom. Po svojom zvolení naznačil, že by mohol zrušiť sankcie uvalené na Rusko predchádzajúcou vládou prezidenta Baracka Obamu, ak by Rusi pomohli Spojeným štátom v boji proti terorizmu. Pred prílišnou ústretovosťou voči Kremľu však Trumpa tento týždeň varovali niektorí poprední republikáni.
S Merkelovou sa zhodli na zásadnom význame NATO
Americký prezident sa s nemeckou kancelárkou zhodli na „zásadnom význame“ Severoatlantickej aliancie pre transatlantické vzťahy a mier a stabilitu vo svete. Členské krajiny by však mali spravodlivým podielom prispievať k zabezpečeniu kolektívnej bezpečnosti, uviedli obaja štátnici v spoločnom oznámení po telefonáte.
Trump v predvolebnej kampani európskych členov NATO často kritizoval. Vyčítal im, že prispievajú na vlastnú obranu málo a spoliehajú sa príliš na USA.
Trump a Merkelová tiež vo svojej prvom vzájomnej telefonickej diskusii potvrdili zámer „prehĺbiť už tak vynikajúce bilaterálne vzťahy“. Trump prijal od Merkelovej pozvanie na júlový summit skupiny G20 v Hamburgu a sám ju pozval „v blízkej dobe“ do Washingtonu, oznámil Biely dom.
Hollande varoval Trumpa pred rušením sankcií
Francúzsky prezident François Hollande svojho amerického náprotivka v telefonickom rozhovore varoval pred obchodným protekcionizmom a jednostranným rušením protiruských sankcií.
Protekcionizmus a stiahnutie sa do seba by boli „v dnešnom neistom svete slepou uličkou“, povedal dosluhujúci prezident novému šéfovi Bieleho domu podľa oznámenia Elyzejského paláca.
K otázke protiruských sankcií Hollande povedal, že tieto opatrenia môžu byť zrušené až vo chvíli, keď budú naplnené dohody z Minska a vyrieši sa v súlade s nimi situácia na východnej Ukrajine. Hollande bude prezidentom Francúzska len do mája.
Trump tiež telefonoval s premiérmi Austrálie aj Japonska. V rozhovore so Šinzóm Abem potvrdil „neochvejný“ záväzok USA zaisťovať bezpečnosť Japonska. Obaja lídri hovorili tiež o hrozbe Severnej Kórey a vyjadrili želanie posilniť bilaterálny obchod. Trump okrem toho pozval Abeho na návštevu Washingtonu 10. februára.