Prezidentova výzva nasledovala po stredajšom stretnutí Thaçiho s jeho srbským náprotivkom Tomislavom Nikoličom v Bruseli. Schôdzku, ktorej sa zúčastnili aj premiéri oboch krajín, zvolala únijná ministerka zahraničia Federica Mogheriniová, uviedla AP.
Thaçi obvinil Belehrad z podnecovania medzietnickej nenávisti v severnom Kosove. Napätie sa začalo stupňovať už vlani v decembri, keď etnickí Srbi postavili na moste cez rieku Ibar v Kosovskej Mitrovici múr s odôvodnením, že má zabrániť zosuvom pôdy. Podľa etnických Albáncov bolo ale vztýčenie bariéry provokáciou.
V severnej časti Kosovskej Mitrovice, kde žije srbská menšina, sa vo štvrtok zhromaždilo asi 200 etnických Srbov. Údajne reagovali na správy o zvýšenej policajnej prítomnosti zo strany kosovských úradov. Polícia následne uviedla, že situácia v oblasti je „stabilná“.
„Znovu vyzývam Srbsko, aby prestalo s podobnými praktikami, ktoré nepodporujú proces zmierenia a normalizácie vzťahov medzi Kosovom a Srbskom,“ uviedol kosovský prezident. Mogheriniová obe krajiny vyzvala, aby sa snažili normalizovať svoje vzťahy „v záujme zachovania mieru a pokroku na ceste smerom k Európskej únii“.
Kosovo, ktoré je bývalou srbskou provinciou, vyhlásilo jednostrannú nezávislosť od Srbska v roku 2008. Belehrad ju ale nikdy neuznal a snaží si zachovať vplyv najmä na severe krajiny, kde žije početná srbská menšina.
Belehrad aj Priština pod tlakom Západu pristúpili na rokovania o normalizácii vzťahov sprostredkované Európskou úniou. Rozhovory v apríli 2013 vyústili v dohodu, ktorú v Bruseli podpísali vtedajší premiéri Ivica Dačič a Hashim Thaçi. Jej plná realizácia ale naráža na početné ťažkosti.