Assange vyzval Britániu a Švédsko, aby ho oslobodili

06.02.2017 21:39
Julian Assange
Julian Assange na balkóne ekvádorskej ambasády vo februári v roku 2016. Autor:

Zakladateľ servera Wikileaks Julian Assange v pondelok vyzval Britániu a Švédsko, aby mu umožnili dostať sa znovu na slobodu.

Assange sa od roku 2012 ukrýva na ekvádorskej ambasáde v Londýne. Pred rokom komisia Bezpečnostnej rady OSN pre ľudské práva označila tento stav za svojvoľné zadržiavanie. Vyzvala vtedy, aby bol Assange oslobodený a dostal odškodnenie.

„Vyzývam Britániu a Švédsko, aby urobili správnu vec a oslobodili ma,“ povedal Assange britskej stanici BBC. „Obe tieto krajiny podpísali dohody, ktoré uznávajú OSN a jej mechanizmy ochrany ľudských práv,“ dodal.

Londýn i Štokholm sa vlani proti komisii ohradili. Podľa nich sa Assange rozhodol na veľvyslanectve žiť dobrovoľne. Ambasádu vraj môže kedykoľvek opustiť.

Austrálčan Assange sa pobytom na ekvádorskej ambasáde v Británii snaží zabrániť svojmu vydaniu do Švédska kvôli obvineniu, že sa v roku 2010 dopustil znásilnenia. Assange obvinenia odmieta a tvrdí, že sa obáva vydania zo Švédska do USA kvôli trestnému vyšetrovaniu činnosti WikiLeaks.

V januári Assange ponúkol, že sa nechá vydať do USA, ak Washington zaručí jeho práva. Ponuku podmienil tým, že americký prezident udelí milosť Chelsea Manningovej, ktorá kedysi WikiLeaks odovzdala státisíce dokumentov a bola za to odsúdená. Bývalý prezident Barack Obama v posledných dňoch svojho mandátu Manningovej, ktorú súd poslal do väzenia na 35 rokov ešte ako Bradleyho Manninga, trest skutočne zmiernil.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Barack Obama #Julian Assange #Bradley Manning #Chelsea Manningová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku