Na Novom Zélande uviazlo ďalších 200 veľrýb

Na špici novozélandského Južného ostrova uviazlo ďalších 200 guľohlavcov.

, 11.02.2017 09:30, aktualizované: 14:26
veľryby, nov zéland, Foto: ,
Na pomoc veľrybám prišli stovky ľudí rôznych národností.
debata (25)

Od piatku je to ďalšia veľká skupina týchto veľrýb, ktoré sa za pomoci stoviek dobrovoľníkov snažia dostať späť do mora. Z celkom asi 650 uviaznutých zvierat 330 zahynulo, 100 je späť vo vode a 220 je stále nažive na plytčine.

Šéf oddelenia ochranárov Andrew Lamason v sobotu povedal, že si je istý, že k pláži dorazila nová skupina guľohlavcov. Všetky veľryby, ktoré sa predtým podarilo vrátiť do hlbokej vody, boli totiž označené štítkami, a žiadne z 200 zvierat, ktoré sa objavili na pláži teraz, štítky nemá.

Väčšinu sa nepodarilo zachrániť

Dobrovoľníkom na Novom Zélande sa podarilo zachrániť a dostať späť do mora asi sto z vyše 400 veľrýb, ktoré vo štvrtok uviazli na odľahlej pláži Farewell Spit na Južnom ostrove. Informovala o tom agentúra AP.

V priebehu noci na sobotu však približne 75 percent zo 416 guľohlavcov uhynulo. Ide o jeden z najtragickejších incidentov svojho druhu na Novom Zélande za uplynulé roky.

Záchranárom sa časť veľrýb podarilo dostať na more už v piatok, avšak viaceré sa znova vyplavili na pláž. Dnešné pokusy dostať ich do mora boli úspešnejšie, konštatovala agentúra AO. Okrem iného sa totiž zlepšili aj poveternostné podmienky a more bolo po prílive čistejšie. Jeden z dobrovoľníkov vyjadril nádej, že vodcom húfu sa veľryby podarí vyviesť na otvorené more. V snahe zabrániť veľrybám, aby znova priplávali k pláži, dobrovoľníci pri pobreží vytvorili ľudskú reťaz.

Novozélandské úrady sa po záchrannej akcii teraz sústreďujú na riešenie problému s telami uhynutých veľrýb. Jednou z možností je, že ich nechajú v mori na mieste úhynu, obávajú sa však, že rozkladajúce sa trupy by more mohlo odplaviť k obývaným častiam pobrežia.

Vo februári 2015 uviazlo na brehu v približne rovnakej oblasti takmer 200 guľohlavcov, podarilo sa zachrániť 60 z nich.

Podľa ochranárskej organizácie Project Jonah sa historicky najrozsiahlejšie zaznamenané uviaznutie veľrýb na pláži udialo v roku 1918, keď na Chathamových ostrovoch, ktoré patria Novému Zélandu, uviazlo na plytčine zhruba 1000 guľohlavcov.

Guľohlavec je v tomto smere najzraniteľnejšou veľrybou, keďže sa presúva vo veľkých húfoch. Vedci stále nepoznajú uspokojivú odpoveď na to, prečo tieto morské cicavce často končia na súši. Predpokladá sa však, že v tom zohráva úlohu viacero nepriaznivých faktorov – od chorôb po extrémne počasie.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Nový Zéland #veľryby
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy