V rozhovore, ktorý poskytol denníku Bild, tiež opätovne odmietol zodpovednosť Tuniska za Tunisana Aníz Amriho, ktorý v decembri spáchal v nemeckej metropole teroristický útok.
Podľa Sahida nemá Tunisko na tábor pre utečencov kapacity. „Musíme nájsť riešenie spoločne s Líbyou. To je jediná cesta,“ zdôraznil. Poukázal pritom na to, že jeho krajina je ešte veľmi mladou demokraciou.
Merkelová má podľa Bildu pri utorkovom stretnutí v úmysle získať Sahída na lepšiu spoluprácu pri vrátení tuniských žiadateľov o azyl odmietnutých v Nemecku, a to najmä potenciálne nebezpečných islamistov. K úvahám o vytvorení prijímacích stredísk pre utečencov v severnej Afrike cez víkend kancelárka poznamenala, že je potrebné „so vzájomným rešpektom v pokoji diskutovať o tom, aké sú možnosti“.
Sahíd chce, aby jeho krajina získala uznanie za to, že ako jediná v regióne má demokratické štruktúry takzvanej arabskej jari, ktorá začala v závere roka 2010 práve v Tunisku. „Práve sa chystáme zapojiť do vojny proti teroru. Chránime južné krídlo Európy. Sme vo veľmi chúlostivej situácii,“ povedal Bildu.
Premiér v rozhovore tiež opäť odmietol zodpovednosť tuniských úradov v súvislosti s Amriho teroristickým útokom v Berlíne. „Nedopustili sme sa žiadnych chýb,“ zdôraznil k výčitkám, že Tunisko tomuto mužovi tuniského pôvodu nevystavilo náhradné dokumenty a preto nemohol byť včas vyhostený z Nemecka.
„Keď Amri v roku 2011 opúšťal Tunisko, nebol žiadnym teroristom. Nič nenasvedčovalo tomu, že sa zradikalizuje,“ povedal Sahíd a dodal, že podľa doterajších poznatkov sa tak stalo neskôr, pravdepodobne keď bol Amri vo väzení v Taliansku.