V Malajzii zavraždili nevlastného brata Kim Čong-una

Nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una v pondelok zrejme otrávili v malajzijskom hlavnom meste Kuala Lumpur.

14.02.2017 13:55 , aktualizované: 16:42
debata (8)

Informovala o tom v utorok agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na zdroje z juhokórejskej vlády. Agentúra zároveň uviedla, že u obete sa našiel pas s menom Kim Čol.

Polícia v Malajzii sa pre Reuters vyjadrila, že neidentifikovaný Severokórejčan zomrel v pondelok počas prevozu z medzinárodného letiska v Kuala Lumpure do jednej z okolitých nemocníc. Vedenie polície zároveň potvrdilo, že nevlastný brat Kim Čong-una plánoval v pondelok večer cestu z Kuala Lumpur do Macaa.

Nemenovaný zamestnanec nemocnice v meste Putrajaya, kam bolo telo prevezené, však uviedol, že zosnulý Kórejčan sa narodil v roku 1970 a jeho priezvisko bolo Kim.

Zdroj blízky malajzijskej polícii pre BBC potvrdil, že zavraždeným mužom je skutočne nevlastný brat severokórejského vodcu Kim Čong-nam.

Smrť Kim Čong-nama v utorok poobede SEČ potvrdila malajzijská policia s tým, že pre potvrdenie príčiny úmrtia musí byť vykonaná pitva.

Juhokórejská káblová televízia Čosun, citujúc viaceré juhokórejské vládne zdroje, vo svojom vysielaní priniesla správu, že Kima na letisku v Kuala Lumpure otrávili dve ženy, ktoré boli údajne severokórejskými agentkami. Ženy Kimovi vpichli do tela neznámu látku a ihneď nasadli do taxíka. Momentálne sú na úteku.

Zdroj z juhokórejskej vlády, na ktorý sa vo svojom spravodajstve odvoláva agentúra Reuters, nebol schopný poskytnúť o tomto prípade bližšie informácie.

Juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že správy o Kimovej smrti nemôže potvrdiť. Stanovisko od juhokórejských tajných služieb sa Reuters nepodarilo získať.

Kim Čong-nam žil v posledných rokoch v zahraničí – najmä v Macau, osobitnej administratívnej oblasti Čínskej ľudovej republiky. V roku 2001 ho zadržali na letisku v Japonsku, keď cestoval na falošný pas. Tvrdil vtedy, že chcel navštíviť tokijský Disneyland.

Kim Čong-nam je najstarším synom bývalého severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Narodil sa v roku 1970 z jeho vzťahu s herečkou Sung He-rim.

Kim Čong-nam bol v rokoch 1998–2001 považovaný za nástupcu svojho otca. Predpokladá sa, že práve po incidente s falošným pasom jeho otec prehodnotil toto možné nástupníctvo. Jeho favoritom sa stal Kim Čong-namov nevlastný brat Kim Čong-un.

Kim Čong-nam, ktorý bol známy ako prívrženec reforiem v KĽDR, vystupoval aj proti dynastickému nástupníctvu v KĽDR.

Ak sa správy o smrti Kim Čong-nama potvrdia, pôjde o najvýznamnejšiu udalosť tohto druhu od popravy strýka severokórejského vodcu Čang Song-tcheka. Toho dal Kim Čong-un popraviť za prozápadný a nemravný život.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #vražda #Kim Čong-un #Malajzia #Kim Čong-nam