Trump urážal novinárov a ignoroval fakty

Úniky informácií sú absolútne reálne. Správy o nich sú však falošné. Najčastejšie citovaným výrokom zo štvrtkovej 80-minútovej tlačovej konferencie Donalda Trumpa dnes americké médiá dokladajú vojnu nového prezidenta s médiami, ktorá podľa komentátorov nemá v dejinách Bieleho domu obdobu.

17.02.2017 11:35
trump, prezident, usa, Foto: ,
Prezident USA Donald Trump vedie vojnu proti vybraným médiám.
debata (148)

„Trump urážal novinárov, ignoroval fakty a v jeho výrokoch nechýbali ani zžieravé vtipy. Využil tlačovú konferenciu, aby uchránil svoju novú vládu pred priepasťou po prehre na amerických súdoch a po odvolaní svojho hlavného bezpečnostného poradcu Michaela Flynna,“ napísala AP.

Trump sa posmieval novinárom a likvidoval ich pokusy usvedčiť ho z nepresností. Ich otázky často ukončil ešte skôr, než ich vyslovili. Nesprávne interpretoval štatistiku o svojom volebnom víťazstve, Biely dom označil za „presne nastavený stroj“ a vyhlásil, že žiadny americký prezident toho v takom krátkom povolebnom období neurobil toľko, ako teraz on, upozornila agentúra.

„Verejnosť vám už neverí citovali dnes americké médiá Trumpove štvrtkové výroky na adresu médií. "Ľudia to vidia, vidia nespravodlivosti. Ak sa pozriete na niektorú z vašich relácií, vidíte skresľovanie a nenávisť,“ povedal novinárom prezident. Podľa historikov žiadny americký prezident neútočil na médiá tak ostro, ako teraz Trump, dokonca ani Richard Nixon po afére Watergate.

"Väčšina médií vo Washingtone, New Yorku a Los Angeles neoslovuje národ, ale špeciálne záujmy a tých, ktorí profitujú zo zjavne nefunkčného systému. Tlač je taká nečestná, že keby sme o tom nehovorili, urobili by sme Američanom desivo zlú službu. Desivo zlú. Musíme o tom hovoriť, aby sa ukázalo, čo sa deje, pretože tlač sa proste vymkla kontrole. Úroveň nepoctivosti sa vymkla kontrole, "povedal vo štvrtok prezident.

Jedným z hlavných terčov prezidentovej kritiky bola televízia CNN, ktorej spravodajstvo Trump už od volebnej kampane kritizuje. Stanica podľa neho vyrába falošné správy a záujem o jej spravodajstvo upadá. Prezident spoločnosti CNN Worldwide Jeff Zucker však dnes novinárom povedal, že stanica je na tom lepšie ako kedykoľvek predtým. Vlani zaznamenala rekordný zisk a tento rok bude bilancia ešte lepšia. Sledovanosť sa tento rok oproti vlaňajšku zvýšila o 51 percent, povedal Zucker agentúre Reuters.

Narýchlo zvolanú tlačovku, na ktorej mal Trump pôvodne predstaviť nového kandidáta na úrad ministra práce Alexandra Acosta, nemal pôvodne Biely dom v pláne. Jej ohlásením boli podľa AP prekvapení aj prezidentskí poradcovia. Trump konferenciu osobne riadil a slovo dával aj spravodajcom médií, ktoré označuje za nečestné. Prezident ich otázky hlasno hodnotil a niekoľkokrát vyzval prítomných, aby mu dávali „pekné“ otázky.

S reakciou na Trumpovu tlačovú konferenciu sa dnes ohlásil austrálsky premiér Malcolm Turnbull, podľa ktorého Trump kritikou médií stráca čas. „Veľký politik Winston Churchill kedysi povedal, že politici sťažujúci sa na médiá sú podobní námorníkom, ktorí sa sťažujú na more,“ povedal pri svojej návšteve Nového Zélandu.

148 debata chyba
Viac na túto tému: #médiá #Donald Trump
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy