Krajiny NATO sa nemôžu spoliehať len na USA, znie z Mníchova

17.02.2017 17:27
Ursula von der Leyenová
Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová na mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Autor: ,

"Svoj diel zodpovednosti musia niesť všetky krajiny Severoatlantickej aliancie, nie je možné spoliehať sa len na Spojené štáty", povedala v piatok v otváracom prejave medzinárodnej bezpečnostnej konferencie v Mníchove nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová.

Americký minister obrany James Mattis v stredu varoval, že USA by mohli utlmiť svoje spojenecké záväzky, pokiaľ európski členovia NATO nezačnú na obranu vydávať viac peňazí ako doteraz.

Von der Leyenová sa na začiatku svojho prejavu dotkla niektorých bezpečnostných problémov dnešného sveta, vrátane ozbrojených vojenských konfliktov, terorizmu, ale aj propagandy a ďalších podvratných metód, ktoré používajú štáty i ďalšie zoskupenia. Tradičnou reakciou Nemecka v takom svete by podľa nej bolo stiahnutie sa a spoľahnutie sa na „našich amerických priateľov“.

To ale podľa von der Leyenovej už nie je možné. „Našich problémov nás nikto nezbaví,“ povedala nemecká ministerka, podľa ktorej na seba Európania musia vziať väčšiu časť zodpovednosti. Spolková republika stojí za sľubom zvýšiť výdavky na obranu na dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP), uviedla. Dôležitý je podľa nej aj pokrok v celoeurópskych obranných aktivitách. Silná Európska únia i silné NATO sú podľa von der Leyenovej aj v záujme Spojených štátov.

Nemecká ministerka zdôraznila potrebu jednotného postupu krajín NATO. Napríklad pri snahe nájsť spôsob, ako vychádzať s Ruskom. Nie je podľa nej možné, aby jednotlivé krajiny s Moskvou bilaterálne rokovali bez ohľadu na spojencov. Pozorovatelia v tom vidia narážku na niektoré vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý doterajšiu politiku Washingtonu voči Moskve spochybnil.

Spoločne je podľa von der Leyenovej nutné viesť aj boj proti islamskému terorizmu. Nie je ale možné, aby sa z neho stal boj proti islamu a moslimom ako takým. Aj v týchto slovách vidia niektorí narážku na nového amerického prezidenta a jeho exekutívny príkaz, ktorým sa snažil pozastaviť prisťahovalectvo do USA zo siedmich prevažne moslimských krajín.

#NATO #Mníchov #bezpečnostná konferencia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
28,99
Sweet rose mix pink

Sweet rose mix pink

33,99
Elite ruža red

Elite ruža red

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk