Trudeau na rozdiel od Merkelovej nesľúbil zvyšovať výdavky na obranu

17.02.2017 18:35
Justin Trudeau, Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo) a jej kanadský kolega Justin Trudeau po vzájomnom rokovaní v Berlíne. Autor: ,

"Kanada sa na rozdiel od Nemecka nezaväzuje k zvyšovaniu výdavkov na obranu. Príspevok Ottawy k činnosti NATO nemožno merať len peniazmi", povedal v piatok kanadský premiér Justin Trudeau.

Šéf kanadskej vlády v Berlíne rokoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. K väčším investíciám do obrany chce spojencov v Severoatlantickej aliancii prinútiť nový americký prezident Donald Trump.

Členovia NATO sa už skôr na svojich summitoch dohodli, že do roku 2025 zvýša svoje obranné výdavky na dve percentá hrubého domáceho produktu. Americký minister obrany James Mattis tento týždeň v Bruseli upozornil, že zatiaľ túto hranicu dosiahli okrem USA len Veľká Británia, Poľsko, Estónsko a Grécko. Nemecko momentálne vydáva na obranu 1,2 percenta a Kanada asi jedno percento svojho HDP.

Merkelová v piatok vyhlásila, že Nemecko je odhodlané dvojpercentný cieľ postupne dosiahnuť v priebehu desiatich rokov. Trudeau ale nič podobné neprisľúbil, napísal server televízie CBC News. Namiesto toho uviedol, že prínos Kanady nespočíva len vo finančnej oblasti, ale napríklad v pravidelnom vysielaní vojakov do operácií NATO, ktoré Ottawa tiež niekedy vedie, tak ako teraz v Lotyšsku.

Kanadský Kennedy, ako Trudeaua niekedy prezývajú médiá, navštívil v Berlíne i Pamätník holokaustu a tiež miesto, kde na konci minulého roka islamistický terorista narazil do ľudí na vianočnom trhu.

Trudeau je v Európe okrem iného v súvislosti s dohodou CETA o voľnom obchode medzi Kanadou a Európskou úniou. Tento dokument v stredu schválil Európsky parlament a teraz dohodu čaká ratifikácia národnými parlamentmi krajín EÚ.

#NATO #Justin Trudeau #Angela Merkelová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
26,99
Amore Alstromeria Color

Amore Alstromeria Color

45,99
Nevinnosť Yellow

Nevinnosť Yellow

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk