Turecký premiér mobilizoval v Oberhausene krajanov na podporu referenda

Turecký premiér Binali Yildirim prišiel v sobotu v rámci kampane pred aprílovým referendom o kontroverzných ústavných zmenách, ktorého sa môžu zúčastniť aj Turci žijúci v zahraničí, do nemeckého mesta Oberhausen.

18.02.2017 19:45
debata (2)

Táto návšteva je v Nemecku už niekoľko týždňov predmetom diskusií.

„Ste za veľké Turecko? Za silné Turecko? Za stabilitu, pokoj a mier? Potom dajte odpoveď, ktorú bude počuť celá Európa, celý svet,“ vyhlásil Yildirim pred tisícami tamojších Turkov na mítingu konanom pod mottom „Ten, kto miluje svoju krajinu, povie áno“.

Yildirim ich vyzval, aby boli sebavedomí, „učili sa nemecky lepšie ako Nemci“ a aktívne využívali právo na spolurozhodovanie v politike. „Chcem, aby ste pas Tureckej republiky a vašu identitu ukazovali s pýchou,“ vyhlásil.

Yildirim odmietol kritiku navrhovanej ústavnej reformy. „Hovoria, že bude nastolený systém jedného muža. Majú vari v Nemecku dvoch kancelárov? V prezidentskom systéme samozrejme existuje len jeden prezident. Na lodi nemôžu existovať dvaja kapitáni,“ povedal turecký premiér.

Míting s účasťou Yildirima sprevádzalo niekoľko protidemonštrácií, ktoré podľa miestnej polície prebiehali pokojne. Na demonštrácii, smerujúcej k miestu jeho konania, sa zúčastnilo okolo 750 ľudí.

Yildirim sa v sobotu dopoludnia v rámci bezpečnostnej konferencie v Mníchove stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Opozičná strana Ľavica predtým kancelárku vyzvala, aby zakázala Yildirimovu „reklamnú kampaň na diktatúru“.

V Nemecku žijú zhruba tri milióny Turkov. Referendum o ústavnej reforme sa uskutoční 16. apríla. Novelu ústavy, ktorú predložila vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) s cieľom zaviesť v krajine prezidentský systém vlády, parlament schválil 21. januára. Prezident Recep Tayyip Er­dogan ju podpísal 10. februára.

Na základe novely bude mať prezident právomoc vymenovať ministrov a ďalších vládnych činiteľov, ako aj polovicu členov najvyššieho súdu, takisto rozpustiť parlament, vyhlásiť výnimočný stav či vydávať dekréty.

Parlament predtým schvaľoval jednotlivo znenie všetkých 18 článkov ústavy, ktoré AKP zaradila do svojho reformného balíka. Vášnivá rozprava opakovane prerástla do potýčok medzi poslancami.

Predstavitelia AKP argumentujú, že silný prezidentský úrad je potrebný na posilnenie a stabilizovanie Turecka v čase, keď čelí rôznym hrozbám terorizmu.

Kritici považujú zmeny za snahu legislatívne ukotviť rozsiahle právomoci v rukách prezidenta Erdogana.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #referendum #Binali Yildirim #Oberhausen