Preferencie Le Penovej dosahujú v prieskumoch nové rekordy

20.02.2017 16:51
Marine Le Penová
Marine Le Penová na archívnej snímke pozdravuje svojich stúpencov. Autor: ,

Kandidátka francúzskej krajnej pravice na post hlavy štátu Marine Le Penová dosahuje v prieskumoch nové maximá. Hoci sa naďalej predpokladá, že v druhom kole prezidentskej voľby prehrá, jej súperi citeľne strácajú náskok. Teraz je pripravených voliť ju v druhom kole 42 až 44 percent voličov, píše na svojom webe denník Les Echos.

Naďalej nie je jasné, koho bude mať Le Penová za súpera. V prvom kole by šéfka Národného frontu mala s prehľadom vyhrať s 27 percentami hlasov. O druhé miesto sa delia bývalý premiér a kandidát tradičnej pravice François Fillon s bývalým ministrom hospodárstva a centristom Emmanuelom Macronom – každý z nich by mal dostať po 20 percent hlasov.

„Tieto čísla je nutné brať s rezervou, pretože všetko sa zmení po prvom kole. Napriek tomu (Le Penová) nikdy nebola v tak priaznivej situácii. To je bezprecedentné,“ komentoval vývoj voličských preferencií Frédéric Micheau z agentúry vykonávajúcej prieskumy verejnej mienky OpinionWay.

Fillon, ktorého prenasleduje škandál okolo údajného fiktívneho zamestnávania príbuzných ako parlamentných asistentov, by v druhom kole mal Le Penovú stále poraziť. Jeho náskok však padol z výšin nad 60 percent a je teraz na 56 percentách. Macrona, ktorý si v honbe za novými hlasy naprieč politickým spektrom zase iných voličov podľa všetkého znepriatelil, zaznamenal tiež straty. Nad Le Penovou momentálne vedie s 58 percentami voličských preferencií.

Ak by strata šiestich až ôsmich percentuálnych bodov bola pre oboch mužov konečná, jeden z nich sa stane novým francúzskym prezidentom. Do volieb však zostávajú ešte dva mesiace a terajší trend zatiaľ ukazuje, že Le Penová naberá na sile.

Podľa Micheaua je súčasné Francúzsko vzdialené od situácie z roku 2002, keď vtedajší pravicový kandidát Jacques Chirac v druhom kole prezidentských volieb drvivo porazil s 82 percentami nacionalistu Jeana-Marieho Le Pena, otca terajšej kandidátky.

Le Penovej teraz nahrávajú kontroverzie okolo policajnej brutality a nepokoje na predmestí Paríža, pričom Macron všeobecne „stráca na sile“.

#prieskum #Marine Le Penová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku