Reagoval tak na predchádzajúce správy hlavne arabských médií ako Sky News Arabia. Podľa nich v rámci ofenzívy trvajúcej od októbra 2016 brigáda rýchleho nasadenia irackého ministerstva vnútra s pomocou amerických vojenských poradcov a s nasadením vzdušnej a delostreleckej podpory vo štvrtok za štyri hodiny dobyla strategické medzinárodné letisko v severoirackom meste Mósul.
„Čistka areálu letiska od zvyškov skupín džihádistov stále trvá,“ informoval iracký generál. Potvrdil tak nepriamo pravdivosť predchádzajúcej informácie Raída Šakera Džoudauda, veliteľa irackej federálnej polície. Podľa neho je pod kontrolou 50 percent strategického letiska v Mosule. Mesto doteraz plne okupovali teroristi z tzv. Islamského štátu. Podľa nepotvrdených informácií Mosul bráni asi 2 000 džihádistov.
„Radikáli síce zničili pristávaciu dráhu, ale komplex má z pohľadu obsadenia Mosulu taktický význam. Armáda si tak otvára cestu k južným prístupovým koridorom smerujúcim do centra mesta,“ pripomína britská BBC. Teroristi vo štvrtok napriek čiastočnému ústupu ostreľovali letisko z časti mesta, ktoré ešte vo štvrtok kontrolovali.
Operácia pokračuje, letisko stále ešte nekontrolujeme. Čistka areálu letiska od zvyškov skupín džihádistov stále trvá.Abdel Amir Jarala, iracký generál, veliteľ operácie
Podľa agentúry AP sa oslobodzovacie vládne sily sústredili okrem letiska aj na dobytie neďalekej vojenskej základne al-Gazání.
"Naše sily postupujú s cieľom ovládnuť základňu. Radikáli z IŠ sa sťahujú do severozápadných štvrtí Mosulu,“ povedal pre kurdskú agentúru Rudav iracký generálmajor Nadžim Džabúrí. Rovnako ako medzinárodné letisko aj vojenská základňa sa nachádza za riekou Tigris v západnej časti Mosulu.
„Táto časť mesta je síce menšia, ale zato hustejšie obývaná a plná úzkych kľukatých uličiek, čo sťažuje jeho oslobodenie,“ informovala agentúra AP.
Mosul
Severoiracké politickosprávne centrum, pôvodne počtom obyvateľov druhé najväčšie v krajine. Od leta 2014 ho kontrolujú islamskí teroristi. Pôvodne v ňom žilo asi 750-tisíc ľudí. V súčasnosti je ich približne 650-tisíc. Podľa OSN z mesta utieklo už viac ako 160-tisíc obyvateľov.
Východný Mosul dobyla iracká armáda ešte minulý mesiac. Letecké nálety Iračanov a ich spojencov zničili všetky mosty spájajúce obe časti Mosulu. Do operácie zapojili okrem irackých vojakov aj policajtov, kurdských pešmergov, ako aj príslušníkov šiítskych milícií. Celkove je ich okolo 100 000.
Podľa BBC operácia bola úspešná, pretože radikálov zaskočil hlavne útok na oboch miestach zároveň. Na jednej zo sociálnych sietí zverejnila agentúra Reuters videozáznam, na ktorom obyvatelia južných štvrtí Mosulu narýchlo opúšťajú svoje domovy.
„Bitka o Mosul je nekonečným irackým seriálom,“ neodpustil si konštatovanie napriek najnovším úspechom na fronte portál Centrasia v narážke na niekoľkonásobné vyjadrenie irackého premiéra Hajdara Abádího o čoskorom dobytí mesta. Vrátil tak zatiaľ želania mnohých do reality.