Viedeň zastavila projekt realizácie pamätníka Ho Či Mina

24.02.2017 10:04

Vedenie hlavného mesta Rakúska nesúhlasí so zámerom vybudovať na jeho území pamätník venovaný bývalému vodcovi vietnamských komunistov Ho Či Minovi.

O „stopnutí“ tohto projektu informovala vo štvrtok hovorkyňa mestského radcu pre oblasť kultúry, ktorú citovala verejnoprávna stanica ORF.

Podľa zámeru Rakúsko-vietnamskej spoločnosti mala uvedeného politika pripomínať busta v areáli viedenského Dunajského parku. Za príležitosť pre odhalenie pamätníka venovaného Ho Či Minovi táto organizácia považovala nadchádzajúce 45. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Rakúskom a Vietnamom.

Vietnamského revolucionára a dlhoročného prezidenta Ho Či Mina, ktorý zomrel v roku 1969, si ľavicové skupiny dodnes vážia ako bojovníka za slobodu. Podľa ORF sa však často zabúda na to, že jeho pôsobenie je spojené s usmrtením odhadom asi milióna ľudí, ako aj s početnými vojnovými zločinmi.

Viedenská radnica chce teraz stanoviť jasné pravidlá, ktoré v budúcnosti zabránia umiestňovaniu pamätníkov „nezávisle od ich estetickej alebo kultúrno-historickej hodnoty a vzťahu k Viedni“, povedala hovorkyňa mestského radcu pre kultúru Andreasa Mailatha-Pokorného.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pamätník #Rakúsko #Viedeň #Ho Či Min
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku