Po rozdelení Oscarov sa čaká na Trumpovu reakciu

27.02.2017 10:27
Jimmy Kimmel a Warren Beatty
Moderátor Jimmy Kimmel s hercom Warrenom Beattym oznamujú, že vyhral iný film, ako pôvodne Beatty uviedol. Kimmel ako moderátor Oscarov 2017 viackrát počas večera nepriamo kritizoval politiku Donalda Trumpa. Autor: ,

Na oscarovom galavečere bol americký prezident Donald Trump v mysli väčšiny zúčastnených, aj keď jeho meno nezaznelo.

Trump bol príčinou neúčasti jedného z ocenených a predmetom vtipov moderátora večera Jimmyho Kimmel. Ako napísala agentúra AP, málokedy bol oscarový ceremoniál taký konfliktný ako ten tohtoročný. Celý večer a poznámky mnohých ocenených sa niesli v reakcii na Trumpovo prezidentovanie a v duchu hesla „tolerancia je účinnejšia ako nenávisť“.

Všetkých šesť nominovaných na cenu za najlepšiu réžiu už dva dni pred ceremóniou vydalo vyhlásenie, v ktorom kritizovali „fašistickú klímu“ panujúcu v USA.

O tom, že Trump a dôsledky jeho politiky budú na programe dňa, nenechal Kimmel nikoho na pochybách, keď vo svojom úvodnom prejave pripomenul, že na USA teraz hľadí celý svet. „Na toto vysielanie sa pozerajú v 225 krajinách, kde nás teraz nenávidia,“ povedal.

Komik Kimmel zožal úspech s poznámkou o „preceňovanej“ Meryl Streepovej, ako túto oscarovú herečku označil Trump, keď ho v januári Streepová ostro kritizovala pri udeľovaní Zlatých glóbusov. Kimmmel hovoril o hercoch, „ktorí sa zdajú byť významní, ale nie sú“. Pozdravil Streepovú sediacu v sále so slovami, že „odolala testu času svojimi nudnými a přeceňovanými výkonmi“.

K auditóriu sa tiež s poukázaním na Trumpa Kimmel obrátil s vyhlásením, že „niektorí sa čoskoro ocitnú na pódiu, aby predniesli ďakovnú reč, o ktorej bude prezident Spojených štátov tweetovať v päť hodín ráno“.

Úvodný monológ Jimmyho Kimmela, v ktorom kritizoval okrem iného Trumpovo označenie Meryl Streepovej za "preceňovanú" herečku.

Neodpustil si ani pripomienku sporu Bieleho domu s novinármi, keď s narážkou na hovorcu Seana Spicer prehlásil: „Nepovolíme nepravdivé správy.“ Spicer v piatok vykázal z brífingu pracovníkov niekoľkých renomovaných médií, ktoré Biely dom označuje za šíriteľov nepravdivých správ.

Významným prejavom nesúhlasu s Trumpovou politikou bola neúčasť iránskeho režiséra Ašghara Farhádího, ktorého film Klient vyhral v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Farhádí vopred vylúčil, že na ceremóniu dorazí, aby tým dal najavo nesúhlas s Trumpovou politikou voči cudzincom. „Je mi ľúto, že nie som s vami. Moja neúčasť je vyjadrením rešpektu k občanom mojej krajiny a ďalších šiestich, ktoré sú postihnuté tým neľudským zákonom o zákaze vstupu imigrantov do USA,“ napísal Farhádí vo vyhlásení, ktoré za neho pri preberaní ceny predniesla jeho krajanka a zároveň Američanka Anousheh Ansáriová, ktorá sa preslávila ako vesmírna turistka.

Farhádímu k získaniu ceny gratuloval aj iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarífa a informáciu o cene priniesla štátna televízia aj rozhlas.

Nebolo síce v Kimmelových silách spojiť Trumpom rozdelené Spojené štáty, ale pri niekoľkohodinovom nedeľňajšom galavečere sa mu podľa AP podarilo prinútiť tých, kto sa pozerali a počúvali, aby sa nad spormi zasmiali.

Snažil sa zachrániť aj bezprecedentnú situáciu, keď bol omylom vyhlásený za najlepší film La La Land a až po oprave ten pravý, teda Moonlight. „Vedel som, že túto šou pokazím. Sľubujem, že sa sem už nevrátim,“ povedal, zatiaľ čo na javisku aj v hľadisku panoval chaos a šok. Podľa AP sa Kimmel osvedčil, pretože udržal opraty večera a zároveň zostal vecný.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Donald Trump #Oscar 2017
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku