Samozvané republiky Donbasu dali Kyjevu ultimátum

Vedenie samozvaných ľudových republík vyhlásených na východe Ukrajiny v pondelok vyzvalo vládu v Kyjeve, aby do začiatku jari zabezpečila ukončenie dopravnej blokády Donbasu.

27.02.2017 12:15
debata (72)

Pohrozili, že ak tak Kyjev neurobí, nad priemyselnými podnikmi, ktoré na východe Ukrajiny patria pod jurisdikciu Kyjeva, bude vyhlásená nútená správa.

Predstavitelia samozvaných ľudových republík – Doneckej (DĽR) a Luhanskej (LĽR) – v pondelok v spoločnom vyhlásení uviedli, že vo všetkých priemyselných podnikoch pod ukrajinskou jurisdikciou, ktoré pôsobia v DĽR a LĽR, bude zavedená "nútená správa, ak blokáda nebude ukončená do stredy (1. marca 2017) 00.00 hod miestneho času.

Muž polieva kvetinu v zničenej dedine Spartak... Foto: Reuters
Ukrajina, dedina, muž, kvetina, polievať, cesta, ruina Muž polieva kvetinu v zničenej dedine Spartak na východe Ukrajiny.

Okrem toho DĽR a LĽR v prípade neukončenia blokády hrozia aj prerušením dodávok uhlia na Ukrajinu.

„Prestaneme s dodávkami uhlia na Ukrajinu. Pre dodávky nie sú možnosti, ani schémy platby,“ vysvetľuje sa vo vyhlásení, ktoré podpísali najvyšší predstavitelia oboch republík, Aleksandr Zacharčenko a Igor Plotnickij.

Podľa ich názoru je dopravná blokáda Donbasu v rozpore s minskými mierovými protokolmi, ktoré sú súborom opatrení s cieľom urovnať ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny a usporiadať vzťahy medzi Kyjevom a odbojnými republikami.

Vynútené opatrenie

Riaditeľ ruského Centra politickej konjunktúry Alexej Česnakov pre agentúru Interfax uviedol, že možné vyhlásenie nútenej správy nad Ukrajine patriacimi priemyselnými podnikmi v Donbase „je vynúteným opatrením, ktorého cieľom je zachovať priemyselnú výrobu v regióne“ a predísť tak nárastu sociálneho napätia.

„Ich jedinou možnosťou je zachovať a rozvíjať priemysel, ktorý je základom ekonomiky – preorientovať sa na ruský trh bez ohľadu na hystériu Kyjeva,“ vysvetlil Česnakov.

Na priemyselnom východe Ukrajiny sa od apríla roku odohráva konflikt medzi vládnymi jednotkami a proruskými separatistami. Vláda v Kyjeve však napriek tomu stále nakupovala uhlie v oblastiach ovládaných separatistami, keďže elektrárne na Ukrajine sú stavané na špecifický typ uhlia, ktorý sa ťaží práve v Donbase.

Zablokované železničné trate

Dodávky uhlia sa zastavili koncom januára, keď skupina bývalých účastníkov vládnej vojenskej operácie (ATO) v Donbase, medzi ktorými boli aj poslanci ukrajinského parlamentu, zablokovala na viacerých úsekoch železničné trate vedúce na územia kontrolované separatistami.

Radikáli svoj krok zdôvodnili tvrdením, že akékoľvek obchodovanie so samozvanými republikami v Doneckej a Luhanskej oblasti je protizákonné. Jeden z účastníkov blokády, poslanec ukrajinského parlamentu Semen Semenčenko, podľa agentúry Interfax pohrozil aj blokádou železničného spojenia medzi Ukrajinou a Ruskom.

Doterajšia blokáda viedla k výpadkom v zásobovaní uhlím, ukrajinské úrady boli preto nútené zaviesť mimoriadne úsporné opatrenia.

72 debata chyba
Viac na túto tému: #Kyjev #Ukrajina #Donbas #Donecko #Luhansko