Erdogan: Holandsko za svoje konanie zaplatí

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu znova obvinil holandskú vládu z "nacizmu a fašizmu" s tým, že iba takéto režimy by zabránili ministrovi zahraničných vecí cestovať cez svoje krajiny.

12.03.2017 18:56
debata (17)

Erdogan v nedeľu v naživo vysielanom televíznom prejave povedal, že Holandsko za svoje jednanie „zaplatí“ a dostane príučku. „Naučíme ich medzinárodnej diplomacii,“ povedal turecký prezident.

Turecký líder zároveň poďakoval Francúzsku, ktoré na rozdiel od Holandska povolilo tureckému šéfovi diplomacie účasť na zhromaždení v meste Metz pri príležitosti kampane pred referendom o zmene ústavy v Turecku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu... Foto: SITA/AP
Erdogan Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu vyhlásil, že Holandsko za svoje jednanie "zaplatí" a dostane príučku.

Holandský premiér Mark Rutte reagoval s tým, že bol v sobotu donútený pod hrozbami Ankary zabrániť dvom tureckým ministrom cestovať po Holandsku. Turecké postupy označil za ohováranie. Rutte povedal, že ho šokovalo, keď videl, ako sa ministerka pokúšala dostať do Rotterdamu autom aj po tom, ako dala jeho vláda jasne najavo, že tam nie je vítaná.

Vláda v Amsterdame zabránila v sobotu tureckému ministrovi zahraničných vecí Mevlütovi Čavušoglovi a ministerke sociálnych vecí Fatme Kayaovej osloviť svojich krajanov v Rotterdame v súvislosti s kontroverzným aprílovým ústavným referendom v Turecku, ktoré má posilniť právomoci prezidenta a oslabiť parlament. V Holandsku totiž žije približne štvrť milióna Turkov, ktorí môžu hlasovať v tureckom referende.

Holandská vláda tvrdila, že takéto zhromaždenia posilňujú napätie pred stredajšími parlamentnými voľbami v Holandsku.

Kayaovej odmietli úrady tiež vstup na konzulát v Rotterdame a eskortovali ju na hranice s Nemeckom.

Čavušoglu po zamietnutí vstupu označil Holandsko za „hlavné mesto fašizmu“.

Erdogan obvinil z „nacistických praktík“ aj Nemecko, ktoré takisto podporné zhromaždenia pred tureckým referendom zrušilo. Erdoganove slová sú podľa Merkelovej „neprípustné“.

Erdogan vo svojom nedeľnajšom televíznom prejave tiež povedal, že Holandsko „obetovalo holandsko-turecké vzťahy kvôli stredajším voľbám“.

Čavušoglu na zjazde vo francúzskom Metze varoval, že tento postup Holandska bude „mať následky“ a oznámil, že „ospravedlnenie“ im „nebude stačiť“

Francúzske úrady v nedeľu na rozdiel od holandských dovolili usporiadateľom zhromaždenie tamojších Turkov. Míting v meste Metz podľa nich nepredstavuje hrozbu pre verejnú bezpečnosť. Minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault vyzval na upokojenie napätia medzi európskymi štátmi a Turecka. Ankaru však varoval excesmi pred provokáciami.

Nesúhlas s tureckým zhromaždením vo Francúzsku ale vyjadril konzervatívny kandidát na prezidenta Francois Fillon. Vláda podľa neho nemala dovoliť účasť Čavušoglovi na mítingu. Fillon odkázal, že najbližších spojencov Francúzska – Nemecko a Holandsko – „tureckí lídri nevýslovným spôsobom verejne urazili“.

Podobný názor tlmočila na Twitteri aj šéfka krajne pravicovej strany Národný front (FN) Marine Le Penová. „Prečo by sme mali na našom území tolerovať vyjadrenia, ktoré odmietli v iných demokraciách?“

Polícia v Rotterdame zadržala v noci na nedeľu 12 demonštrantov, ktorí začali pred tureckým veľvyslanectvom v Rotterdame páchať výtržnosti. Pred konzulátom sa v sobotu večer na protest proti nevpusteniu ministerky zišli stovky demonštrantov.

Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen navrhol odloženie plánovaného stretnutia s tureckým premiérom. Rasmussen uviedol, že „ho mimoriadne znepokojil nedávny vývoj v Turecku, kde sa demokratické princípy dostávajú pod veľký tlak“.

Zhromaždenie stúpencov tureckého prezidenta Erdogana na nedeľu odvolali aj úrady v švédskom hlavnom meste Štokholme. Na akcii mal vystúpiť turecký minister poľnohospodárstva. Švédsky rezort diplomacie uviedol, že sa na tomto rozhodnutí nepodieľal a takéto zhromaždenie sa môže uskutočniť kdekoľvek.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Holandsko #Turecko #Recep Tayyip Erdogan #Mark Rutte #Mevlüt Çavuşoglu